Gösteriliyor: 1 - 4 of 4 Sonuçlar
Taş Boyama Sanatı Nedir, Nasıl Yapılır

Taş Boyama Sanatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Taş boyama sanatı nedir, nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Son dönemlerde evde hobi amaçlı ya da ek gelir için taş boyama yapan kişi sayısı artmıştır. Hal böyle olunca ortaya çıkan harika tasarımlar da taş boyama sanatına ilgi duyulmasını sağlamıştır. Siz de rengarenk boyanmış bir tablo görünümdeki bu taşları görüp de taş boyamanın nasıl yapıldığını merak ediyorsanız bu yazımızda konu hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Taş Boyama Sanatı Nedir?

Taş boyama sanatı, yuvarlak ya da yassı şekildeki küçük boyuttaki taşların üzerine yapılan çizim ve boyama çalışmalarıdır. Deniz kenarındaki çakıl taşları ile başlayan bu boyama çalışmaları günümüzde bir sanata dönüştüğü için artık hobi malzemeleri satan yerlerde istediğiniz şekil ve boyutta taşlar bulmanız mümkün. Bu sanata ilgi duyuyorsanız işe ilk olarak gerekli malzemeleri temin etmekle başlamalısınız.

Taş Boyama Yapmak için Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz şekil ve boyutta taşlar
  • Kurşun kalem
  • Kalın ve ince uçlu fırçalar
  • Yapacağınız tasarıma uygun renklerde akrilik boyalar ya da taş boyası
  • Asetat kalemler
  • Vernik
Taş Boyama Yapmak için Gerekli Malzemeler
Taş Boyama Yapmak için Gerekli Malzemeler

Taş boyama yapmak için yassı şekilli, yüzeyi pürüzsüz ve mat taşlar tercih edilmelidir. Kaygan yüzeyleri boyamak zor olduğu için mat taşları tercih ederek boyanın daha rahat tutmasını sağlayabilirsiniz. Eğer boyama yapmak için deniz kenarından topladığınız taşları kullanacaksanız ilk olarak bunları kir ve yosunlardan temizlemeniz gerekmektedir. Bunun için bir kabın içine sabunlu su karışımı hazırlayın ve taşları bu suyun içinde yarım saat kadar bekletin. Sonrasında bunları çeşmenin altında durulayın ve bir süre kurumaları bekledikten sonra boyama yapmaya geçebilirsiniz.

Taş Boyama Nasıl Yapılır?

İlk olarak taşın üzerine kurşun kalem ile bir taslak çizmekle işe başlayın. İsteğinize göre çiçek, kelebek, kalp gibi herhangi bir figür tercih edebilirsiniz. Taşın üzerine çizdiğiniz taslağın üzerinden asetat kalem ile geçerek bunu sabitleyin. Sonrasında boyamayı yapın ve parlak olmasını istiyorsanız vernik sürün.

Taş Boyama Yapımı
Taş Boyama Yapımı

Taş boyama sanatı sayesinde evinizde kullanmak için çok güzel biblolar yapabilirsiniz. Taşların üzerine sevdiklerinizin ismini yazarak onlara hoş sürprizler hazırlayabilirsiniz. Çizim yapma yeteneğinize güvenmiyorsanız taşlara çizim yapmadan da bunları farklı şekillerde boyayarak ortaya çok güzel tasarımlar çıkarabilirsiniz. Çocuklarınızı da bu tür çalışmalara dahil ederek onların da güzel bir hobi ile uğraşmasına vesile olabilirsiniz. İlk başlarda basit tasarımlarla başladığınız taş boyama çalışmalarınız zamanla daha şık tasarımlara dönüşebilir.

Taş Boyama Nasıl Yapılır
Taş Boyama Nasıl Yapılır

İlk kez evde taş boyama yapacaksanız kullanmadığınız ojelerle birkaç deneme çalışması yapabilirsiniz. Daha sonra taş boyası ya da akrilik boya alarak daha profesyonel çalışmalar yapabilirsiniz. Bu tür çalışmalar için en ideal boya taş boyasıdır fakat bu yoksa akrilik boya da kullanabilirsiniz. Akrilik boyanın kapatıcılık özelliği olduğundan ve çabuk kuruduğu için taş boyama yapmak için en uygun boya çeşitlerindendir. Evde taş boyama yapmak istiyorsanız galeride paylaştığımız taş boyama örnekleri size bu konuda ilham verebilir.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial