Sosyal medyada paylaş

Eski kazaklardan paspas yapımı herkesin keyif alarak uygulayacağı bir geri dönüşüm çalışmasıdır. Sizin ya da diğer aile bireylerinin kullanmadığı kazakları, evinizin dekorunu güzelleştirebilecek bir paspasa dönüştürebilirsiniz. Sizlere bahsedeceğimiz yöntem sayesinde örtü örmek için günlerce uğraşmadan ve hiç zorlanmadan harika ürünler yapabilirsiniz. Projenin detaylarını ve hu konudaki örnek çalışmaları aşağıda paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

 • Eski kazak
 • Makas
 • İğne
 • İplik

Eski kazaklardan nasıl paspas yapılır? derseniz işte size bu sorunun cevabı.

 • İlk olarak bir makas yardımı ile kazaklardan kare ya da dikdörtgen şeklinde parçalar kesin. Parçaların hepsi aynı ya da farklı boyutlarda olabilir. Bu konudaki tercih size bağlı.
 • Yeteri kadar parça kestikten sonra bunları renklerine ve desenlerine göre ayırın. Sonrasında nasıl bir tasarım yapacağınızı kararlaştırın. Bunları yere yan yana sıralayarak nasıl durduklarına bakın ve oluşturacağınız şekle karar verin.
 • Toplu iğnelerle parçaları birbirine tutturun. Bu şekilde siz dikerek sabitleyene kadar parçalar kaymayacak ve şekil bozulmadan kalacaktır.
 • Sonra her bir parçayı tersten birbirine dikerek paspas yapımını tamamlayın.

Bu yöntemi kullanarak koridorda kullanmak için yolluk şeklinde daha büyük paspaslar da yapabilirsiniz. Paspasın dışında yatak ve koltuk örtüsü, yastık kılıfı gibi birçok dekoratif parçayı da bu uygulama ile yapabilirsiniz. Farklı kumaşları dikerek, tığ ya da şiş ile yapılan parçaları birleştirerek yapılan paspas modellerini eski kazakları kullanarak da yapabilirsiniz. Dilerseniz kazaklardan kestiğiniz parçaların kenarına tığ ile zincir yapıp bu şekilde de birleştirebilirsiniz. Dikiş ya da örgü olarak hangi teknik kolayınıza geliyorsa parçaları birleştirmek için onu uygulayabilirsiniz.

Örerek uzun sürede yapacağınız bir paspası bu şekilde birkaç saat içinde tamamlayabilirsiniz. Uygulamayı bitirdikten sonra paspası biraz süsleyebilir ya da olduğu gibi kullanabilirsiniz. Küçük çocuklarınız büyüdüğü için giyemedikleri kazaklarını da atmayıp onların odası için rengarenk çok şık paspaslar yapabilirsiniz.

Kazaklardan büyüklü küçüklü parçalar keserek değişik tasarımlar yapmanız mümkün. Düz ve desenli her türlü kazağı paspas yapımında kullanabilirsiniz. Koyu renklerde yapacağınız kazak kumaşından paspasları balkon ve bahçenizde ya da pikniğe gittiğinizde yere yaygı olarak da kullanmanız mümkün.

Örgü öremeyen bayanlar ya da örmeye vakti olmayanlar eski kazaklardan kolay bir şekilde paspas yapabilirler. Sizlere bu konuda ilham vermesi için aşağıda kazaktan çok amaçlı örtü yapımı ile ilgili bazı örnekler paylaşıyoruz. Siz de elinizdeki imkanları ve hayal gücünüzü kullanarak evinizin dekorunu güzelleştirecek çok güzel örtüler yapabilirsiniz.

eski-kazak-calismasi eski-kazaktan-calismalar eski-kazaktan-paspas eski-kazaktan-paspas-yapimi

Önerilen makaleler

2 Yorum

 1. Acaba paspaslarin altina nasil bir kumas kullaniyorsunuz birde battaniye yapsak yine but sekilde orgu birlestirip altina nasil kumas olmali

  1. Deniz Hanım paspasların altına kaymamaları için halı kaydırmaz dikilebilir. Aynı şekilde battaniye yapıldığında altına kumaş dikmeden doğrudan kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial