Eski Dergilerden Çöp Sepeti Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Eski dergilerden çöp sepeti yapımı sayesinde evdeki artık kağıtların oluşturduğu yayıntıdan kurtulabilirsiniz. Çoğumuzun evinde eski gazete ve dergiler bulunmaktadır. Bunların dağınık görüntüsünden rahatsız oluyorsanız siz de evde kağıttan çöp sepeti yapmayı deneyebilirsiniz. Bu kolay el işi çalışması sayesinde hem evde sıkılmadan vakit geçirebilir hem de eski gazete ve dergileri değerlendirebilirsiniz. Böyle bir sepeti çalışma masanızda ya da mutfakta kullanabileceğiniz gibi dekoratif süs olarak da kullanabilirsiniz. Eski dergilerden çöp sepeti yapımı için gerekli malzemeler ve uygulamanın resimli anlatımı aşağıda verilmiştir.

Eski Dergilerden Çöp Sepeti Yapımı

Evde çöp sepeti yapmak için karton ya da plastik malzemeler kullanılabilir. Karton ile yapılan çöp sepetlerine sadece peçete ve kağıt gibi çöpler atılabilir. Aksi halde ıslak çöpler nedeni ile sepet bozulabilir ve ortalık batabilir. Kağıtları atmak için kullanabileceğiniz bir çöp sepeti yapmak için dergi yapraklarını da kullanabilirsiniz. Bu yapraklar renkli oldukları için sepetin tasarımı da daha şık olacaktır. Biraz dikkat ve sabırla ortaya harika bir iş çıkarmanız mümkün. Bu sepeti küçük boyutta yaparak dekoratif kase olarak da kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Gerekli Malzemeler

 • Eski dergi sayfaları
 • Makas
 • Kalem
 • Cetvel
 • Yapıştırıcı

Eski Dergilerden Nasıl Çöp Sepeti Yapılır?

Eski dergileri kullanarak güzel bir çöp sepeti yapmak için aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız yeterlidir.

 • İlk olarak dergi sayfalarını istediğiniz kalınlıkta şeritler halinde kesin. Bunların hepsinin aynı olması için bu şamada cetvel kullanabilirsiniz.
 • Kestiğiniz bu kağıttan şeritleri kaleme sararak ince uzun bir rulo haline getirin. Sonrasında bu ruloları içten dışa doğru dikkatli bir şekilde sararak yuvarlak şekil verin. Açılmamaları için uçlarını yapışkan ile tutturun.
 • Yapacağınız çöp tenekesinin büyüklüğüne göre bu şekilde yeterli sayıda parça hazırladıktan sonra diğer aşamaya geçebilirsiniz.
 • Çöp tenekesinin alt tarafını yapmak için dergi sayfalarından şeritler keserek bunları kalın rulolar haline getirin ve birbirinin etrafına dolayıp ek yerlerini yapıştırın.
 • Bu şekilde istediğiniz büyüklükte bir çember yaptıktan sonra daha önceden hazırladığınız yuvarlak parçaları çemberin kenarlarından başlayarak üst üste yapıştırın.
 • Sepet istediğiniz boyuta geldikten sonra uygulamayı sonlandırabilirsiniz.

Kağıttan çöp sepeti yaparken yazımızda anlattığımızın dışında farklı tasarımlar da oluşturabilirsiniz. İsterseniz çöp sepetinin alt tarafını kartondan yapıp bunun kenarlarından yukarı doğru kağıt ruloları da yapıştırabilirsiniz. Siz de bu çalışmayı evde denemek isterseniz aşağıda eski dergilerden çöp sepeti yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Gazete kağıtları ile güze bir el işi çalışması yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız gazete kağıdından dekoratif kelebek yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Eski Dergilerden Çöp Sepeti Yapımı-1
Eski Dergilerden Çöp Sepeti Yapımı-1
Eski Dergilerden Çöp Sepeti Yapımı-2
Eski Dergilerden Çöp Sepeti Yapımı-2
Eski Dergilerden Çöp Sepeti Yapımı-3
Eski Dergilerden Çöp Sepeti Yapımı-3
Eski Dergilerden Çöp Sepeti Yapımı-4
Eski Dergilerden Çöp Sepeti Yapımı-4
Eski Dergilerden Çöp Sepeti Yapımı-5
Eski Dergilerden Çöp Sepeti Yapımı-5
Eski Dergilerden Çöp Sepeti Yapımı-6
Eski Dergilerden Çöp Sepeti Yapımı-6
Eski Dergilerden Çöp Sepeti Yapımı-7
Eski Dergilerden Çöp Sepeti Yapımı-7

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial