Eski Defterden Kitap Ayracı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle eski defterlerin kapağını değerlendirebileceğiniz kolay bir kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Kitap okumayı seviyorsanız size anlatacağımız yöntemi uygulayarak güzel bir kitap ayracına sahip olabilirsiniz. Araştırdığınızda çoğu kitap ayracı yapımı size zor geliyorsa en kolay yöntemi deneyebilirsiniz. Birkaç dakika içinde kendi tasarımınızı oluşturmak isterseniz, eski defterden kitap ayracı yapımı hakkındaki detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Eski Defterden Kitap Ayracı Yapımı

Evde kitap ayracı yapımı için elinizde malzeme yoksa eski bir defter kapağı bu konuda işinize yarayabilir. Plastik kapaklı defterlerle şık ve kullanışlı bir ayraç yapabilirsiniz. Sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada ayracın kenarları desenli kesen makas ile yapılmıştır. Elinizde böyle bir makas yoksa kenarları kalem ile V şeklinde ya da başka şekilde keserek desen oluşturabilirsiniz. Aynı yöntemi kapağı karton olan defterlerle de yapabilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz işe listedeki malzemeleri temin etmekle başlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Eski bir defter kapağı
  • Makas
  • Cetvel
  • Kalem

Kitap ayracına desen yapmak için desenli kesen makas kullanabilirsiniz.

Eski Defterden Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulayarak kısa sürede güzel bir kitap ayracı yapabilirsiniz.

  • İlk olarak defter kapağını düzgün bir şekilde çıkarın.
  • Daha sonra cetvel yardımı ile kapağa istediğiniz kalınlık ve uzunlukta düz bir şerit çizin.
  • Çizginin üzerinden makas ile geçerek fazlalıkları çıkarın.
Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım
Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım
  • Bu şekilde kitap ayracını yaptıktan sonra sıra desen yapmaya geldi.
  • Plastik şeridin kenarlarından desenli kesen makas ile geçin.
  • Dört kenara da aynı işlemi uygulayın.

Tüm bu aşamalardan sonra defter kapağı ile kitap ayracı yapımı tamamdır. Bu güzel ayracı kendiniz kullanabilir ya da sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. İsterseniz kağıt ya da fon kartonu ile de aynı çalışmayı yapabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde evde kitap ayracı yapımı herkes için kolay bir hale gelmektedir. İsterseniz yaptığınız ayracın üzerine boya ya da oje ile minik desenler yapabilirsiniz. Çalışmanın detaylarını öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Farklı bir kitap ayracı denemek isterseniz, ataçtan kitap ayracı nasıl yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial