Eski Çoraptan Ahtapot Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Eski çoraptan ahtapot yapımı sayesinde evde çocuğunuz için çok güzel bir oyuncak yapabilirsiniz. Evde yapılan oyuncaklar hem daha ekonomik hem de daha sağlıklı olduğu için birçok bayan çocuğu için oyuncak yapmaktadır. Örgü ya da çeşitli kumaşlarla yapılan oyuncakları çocuklarda çok sevmektedir. Örgü örmeyi ve dikiş dikmeyi bilmeyen bayanlar da eski çorapları kullanarak çocukları için oyuncak yapabilirler. Çoraptan oyuncak yapımı hakkında daha önceden bazı örnek çalışmalar paylaşmıştık. Bugün de size çoraptan ahtapot yapımından bahsetmek istiyoruz. Bu uygulamayı evde denemek isterseniz gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın yapılışını aşağıda bulabilirsiniz.

Eski Çoraptan Ahtapot Yapımı

Kumaştan ahtapot yapmak isterseniz bunun en kolay yolu çorap kullanmaktır. Evde kıyıda köşede atılmayı bekleyen eski çoraplar varsa bu sayede onları da değerlendirme imkanı bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane çorap
 • Elyaf
 • Makas
 • İğne ve iplik
 • Oyuncak göz ya da 2 tane düğme

Bu uygulamanın yapımında düz ya da desenli her türlü çorabı kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun alerjik bir cildi varsa çorap seçiminde dikkatli davranmalısınız.

Çoraptan Nasıl Ahtapot Yapılır?

Aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygularsanız çalışmanın sonunda ortaya sevimli bir ahtapot çıkacaktır.

 • İlk olarak çorabın burun ve üst tarafındaki lastik kısmını makas ile kesin. Çorabı ters çevirdikten sonra kestiğiniz yeri büzdürerek içten dikin.
 • Sonraki aşamada çorabın yarısına kadar elyaf doldurun. Alt taraftan bir ip ile sıkı bir şekilde bağlayarak yuvarlak şekil verin.
 • Şimdi sıra geldi ahtapotun geri kalan parçasını yapmaya.
 • İp ile bağladığınız yerden itibaren çorabı makas ile şeritler halinde kesin.
 • En son olarak oyuncak gözleri yapıştırın ya da göz yerine 2 tane düğme dikin.
 • Tüm bu aşamalardan sonra çoraptan ahtapot yapımı tamamlanmış oluyor. Bu sevimli oyuncağı çocuğunuza oynaması için verebilirsiniz.

Eğer çocuğunuz çok küçükse ahtapota oyuncak göz ya da düğme takmayın. Küçük çocuklar bunları çıkarıp yutabileceği için kumaş ya da örgü göz yapabilirsiniz. Çoraptan ahtapot yapımı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıda paylaştığımız örnek çalışmaları inceleyebilirsiniz. Çocuğunuza sevimli bir balık yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, çoraptan oyuncak balık yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Eski Çoraptan Ahtapot Yapımı
Eski Çoraptan Ahtapot Yapımı
Eski Çoraptan Ahtapot Yapımı-1
Eski Çoraptan Ahtapot Yapımı-1
Eski Çoraptan Ahtapot Yapımı-2
Eski Çoraptan Ahtapot Yapımı-2
Eski Çoraptan Ahtapot Yapımı-3
Eski Çoraptan Ahtapot Yapımı-3

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial