Sosyal medyada paylaş

Eski çorapları nasıl değerlendirebiliriz? sorusunun cevabı olarak bu yazımızda bazı pratik ve eğlenceli geri dönüşüm uygulamalarını sizlerle paylaşıyoruz. Genelde çoraplar eskimese bile parmak ve topuk kısımlarında meydana gelen aşınma ve yırtılmalar nedeni ile kullanılamaz hale gelebilirler. Böyle durumlarda çorabı atmak yerine aşınan kısımlarını keserek, sağlam yerlerini farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz. Özellikle pamuklu ve esnek yapıdaki çoraplar ile çok farklı çalışmalar yapabilirsiniz. Eski çoraplar nasıl değerlendirilir? diye merak edenler için aşağıda bazı önerilerimiz var…

Eski çoraptan Neler Yapılır?

Çoraptan Yılan Şeklinde Dekoratif Yastık Yapımı

Elinizde çok sayıda eski çorap bulunuyorsa bunları çoraptan yılan şeklinde dekoratif yastık yapımı için kullanabilirsiniz. Bir makas yardımı ile çorapların uçlarını ve lastik kısımlarını kestikten sonra bunları birbirine dikebilirsiniz. İçini doldurup bir göz ve dil yapıp bunu içten dışa doğru sardığınızda rengarenk bir yılan yastığa sahip olabilirsiniz. Bu şık ve kullanışlı yastık çocuk odası için de güzel bir dekor ürünü olabilir. Böyle bir çalışma yapmak hoşunuza giderse projenin nasıl uygulandığını aynı başlık altında detaylıca ele aldığımız yazımıza göz atabilirsiniz.

coraptan-yilan-yastik

Çoraptan Oyuncak Fil Yapımı

Bir çift çorap ve biraz çaba harcayarak çocuğunuzun çok hoşuna gidecek sevimli bir fil yapabilirsiniz. Makas ile çorapları kesip bunlara şekil verdikten sonra içini doldurun ve dikin. Göz ve ağız yaptıktan sonra verin çocuğunuza doya doya oynasın. Kumaş kesip biçmeyi seviyorum ben bunu yaparım diyorsanız konunun tüm detaylarını aynı başlık altında işlediğimiz ve resimli anlatım verdiğimiz bir paylaşımımız var. Oradan gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

coraptan-fil-yapimi

Çoraptan Kolay Oyuncak Fil Yapımı

Yukarıdaki çalışmanın daha kolay şeklini uygulamak isterseniz böyle bir projeyi de daha önceden sizlerle paylaşmıştık. Aynı başlıktan kolay oyuncak fil yapımı ve resimli anlatıma ulaşabilirsiniz.

coraptan-fil-yapmak

Çoraptan Oyuncak Balık Yapımı

Eskiyen çorapları atmak yerine resimde gördüğünüz gibi sevimli bir balık yapabilirsiniz. Bu balık çocuğunuz için sağlıklı bir oyuncak ve odasının dekorunu tamamlayacak güzel bir aksesuar olabilir. Bu uygulamayı yapmak isterseniz konu ile ilgili detayları ve yapım aşamasını anlattığımız aynı başlıktaki yazımıza göz atabilirsiniz.

coraptan-balik

Çoraptan Kardan Adam Yapımı

Eski çorapları değerlendirmenin en keyifli yollarından birisi onları çocuklar için oyuncak yapmaktır. Kardan adam çocukların en sevdiği figürlerden birisi olduğundan siz de çorap ile bunu sevimli figürü yapabilirsiniz. El oyalayan ya da zor bir uygulama olmadığı için isteyen herkes evde rahatlıkla yapabilir. Projenin detaylarını aynı başlık altında anlattığımız çalışmamızı inceleyerek siz de böyle sevimli bir kardan adam yaparak çocuğunuzu mutlu edebilirsiniz.

coraptan-kardan-adam

Çoraptan Parmaksız Eldiven Yapımı

Kışın ellerinizi soğuktan koruyacak ve şıklığı ile göz dolduracak bir eldiven yapmak için eski çorabınızı kullanabilirsiniz. Eski çorabı biraz keserek şekillendirdikten sonra güzelce eldiveni dikin. Sonrasında istediğiniz gibi süsleyerek kışın kullanın. Bu yöntem sayesinde hiç masraf yapmadan harika bir çift parmaksız eldivene sahip olabilirsiniz. Bu uygulamanın yapım aşamalarını ve resimli anlatımını paylaştığımız yazımızı aynı başlıkta bulabilirsiniz.

coraptan-parmaksiz-eldiven

Çoraptan Bileklik Yapımı

Eski çorapları atmak yerine onları kendiniz ve sevdikleriniz için güzel bir bilekliğe dönüştürebilirsiniz. Desenleri nedeni ile çoraplar bileklik yapımına çok uygun olduğundan bu fikri değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Dışarıdan bileklik satın almak ya da evde onca uğraş vererek bileklik yapmaya çalışmaktansa, çorap kullanarak kısa sürede hiç zorlanmadan kendi tasarımınız olan bir bileklik yapmanız mümkün. Bu tür pratik geri dönüşüm projeleri hoşunuza gidiyorsa resimli anlatımı ile birlikte yapım aşamasının detaylarını verdiğimiz yazıya aynı başlıktan ulaşabilirsiniz.

coraptan-bileklik-yapimi

Eski çoraptan neler yapılır? sorusunun cevabını arayanlar için evde rahatlıkla uygulanabilecek en keyifli çalışmaları bu yazımızda paylaştık. Projelerin hepsinin detaylı anlatımları önceki paylaşımlarımızda mevcut. Bu çalışmalar arasından dikkatinizi çekip, yapmak istedikleriniz varsa aynı başlıklar altında hepsini bulabilirsiniz. Paylaştığımız öneriler size çorapları değerlendirme konusunda farklı ilhamlar verebilir. Elinizdeki imkanları hayal gücünüzle harmanlayarak siz de çoraptan birçok güzel oyuncak, dekoratif ürün ve daha farklı aksesuarlar yapabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial