Sosyal medyada paylaş

Eski cd’lerden neler yapılır? başlığı altında sizlerle kullanmadığınız cd’leri değerlendirebileceğiniz kolay kendi yap çalışmalarından örnekler paylaşıyoruz. Çoğumuzun evinde kullanılmayan cd bulunmaktadır. Bunları atmak yerine farklı şekillerde değerlendirmeniz mümkün. Elinizdeki cd’lerin sayısına göre bunlarla nasıl bir tasarım yapacağınıza karar verebilirsiniz. Parlak yüzeyi olan bu malzemeyi bütün olarak kullanabileceğiniz gibi isterseniz küçük parçalara bölerek yapacağınız tasarımları süslemek için de kullanabilirsiniz. Eski cd’lerden neler yapılır bunu öğrenmek isterseniz size bu konuda ilham verecek çalışmalara göz atabilirsiniz.

Eski Cd’lerden Neler Yapılır?

Yuvarlak ve parlak bir yüzeyi olan cd’leri kullanarak evde çok güzel tasarımlar oluşturabilirsiniz. Bu cd’leri boyayarak ya da üzerlerini kaplayarak farlı çalışmalar yapılabilir. Günümüzde kağıt, karton ve cam gibi atık malzemeler yapılan geri dönüşüm çalışmaları ile güzel bir dekoratif süse dönüştürülebilmektedir. Biraz el becerisi biraz da hayal gücü ile sizde evde cd ile çok güzel dekoratif ürünler yapabilirsiniz. Sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmaları incelemek size bu konuda ilham verebilir. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan evde cd ile yapabileceğiniz kolay kendin yap çalışmalarından örnekler paylaşmaya başlayalım.

Eski Cd’lerden Sarkaç Süs Yapımı

Elinizde çok sayıda kullanılmayan cd varsa ve siz bunları ne yapacağınızı düşünüyorsanız aşağıdaki gibi güzel bir sarkaç süs yapmayı deneyebilirsiniz. Cd’lerin üzerine delik açıp buralardan ip geçirerek güzel bir dekoratif süs yapabilirsiniz. Böyle bir sarkaç süs şık görünümü ile salon ya da oturma odanıza farklı bir güzellik katabilir. İsterseniz cd’leri boyayarak ya da üzerlerini kaplayarak da uygulamayı yapabilirsiniz. Bu konudaki tercih size bağlı.

Eski Cd'lerden Sarkaç Süs Yapımı
Eski Cd’lerden Sarkaç Süs Yapımı

Cd ve Plastik Kaşıklarla Mumluk Yapımı

Dekoratif mumluk kullanmaktan hoşlanıyorsanız eski cd ile güzel bir mumluk yapabilirsiniz. Plastik kaşıkların saplarını kesip bunların kaşık kısımlarını cd’nin üzerine yapıştırarak aşağıda gördüğünüz gibi şık bir mumluk yapmanız mümkün. Daha şık bir tasarım yapmak isterseniz plastik kaşıkları simli ya da metalik boyalarla renklendirebilirsiniz.

Cd ve Plastik Kaşıklarla Mumluk Yapımı
Cd ve Plastik Kaşıklarla Mumluk Yapımı

Cd ile Dekoratif Saat Yapımı

Kullanmadığınız cd’ler dekoratif bir saat olarak da evinizin duvarını süsleyebilir. Elinizdeki cd2lerin sayısına göre farklı tasarımlar oluşturabilirsiniz. Elinizde 1 tane cd varsa bunun parlak tarafına rakamları yazarak güzel bir dekoratif saat tasarlayabilirsiniz. Elinizde birden fazla cd varsa o zaman aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi şık bir tasarıma imza atabilirsiniz.

Cd ile Dekoratif Saat Yapımı
Cd ile Dekoratif Saat Yapımı

Keçe ve Cd ile İğnelik Yapımı

Dikiş dikmeyi seviyorsanız eski cd ile aşağıda gördüğünüz gibi güzel bir iğnelik yapabilirsiniz. Cd ile iğnelik yapımı için keçe ya da kumaş gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Evde bu uygulamayı yapmak isterseniz detaylı bilgi için daha önce paylaştığımız, keçe ve cd ile iğnelik yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Keçe ve Cd ile İğnelik Yapımı
Keçe ve Cd ile İğnelik Yapımı

Cd ve Eva Kağıdı ile Dekoratif Süs Yapımı

Kolay kendin yap çalışmaları denemekten hoşlanıyorsanız, cd ve eva ile dekoratif süs yapmayı deneyebilirsiniz. Eva’dan makas yardımı ile kare şeklinde parçalar kesin. Bu kare evaları çapraz kenarlardan makas yardımı ile kesin. Bu üçgen parçaları cd’nin üzerine resimdeki gibi yapıştırarak kelebek deseni oluşturabilirsiniz. Yaptığınız kelebekli dekoratif süsü ince bir kurdele ya da ip yardımı ile duvara asabilirsiniz. İsterseniz bunu sehpanın üzerine de dekoratif süs olarak koyabilirsiniz.

Cd ve Eva Kağıdı ile Dekoratif Süs Yapımı
Cd ve Eva Kağıdı ile Dekoratif Süs Yapımı

Cd ve Yuvarlak Motiflerle Duvar Süsü Yapımı

Örgü örmeyi seviyorsanız yapacağınız yuvarlak motiflerin arasına cd yerleştirerek aşağıdaki gibi çok güzel dekor ürünleri yapabilirsiniz. Bu kolay uygulama sayesinde elinizdeki artık ipleri de değerlendirme imkanı bulabilirsiniz.

Cd ve Yuvarlak Motiflerle Duvar Süsü Yapımı
Cd ve Yuvarlak Motiflerle Duvar Süsü Yapımı

Cd ile Kelebek Yapımı

Eski cd ile okul öncesi çocuklar da güzel el işi çalışmaları yapabilirler. Cd ve eva ile aşağıdaki gibi sevimli bir kelebek ya da başka hayvan figürleri de yapılabilir. Okul öncesi kategorimizde bu tür çalışmalardan örnekler bulabilirsiniz.

Cd ile Kelebek Yapımı
Cd ile Kelebek Yapımı

Cd’den Çocuk Odasına Dekoratif Süs Yapımı

Eski cd ve eva ile çocuk odası için de sevimli dekoratif süsler yapılabilir. Çocuklar köpek, civciv, tavşan, kurbağa gibi canlıları sevdiği için eva ve cd kullanarak aşağıdaki gibi sevimli süsler yapmayı deneyebilirsiniz.

Cd'den Çocuk Odasına Dekoratif Süs Yapımı
Cd’den Çocuk Odasına Dekoratif Süs Yapımı

Cd ile Bardak Altlığı Yapımı

Eski cd’yi atmak yerine bunu bardak altlığı yapımında kullanabilirsiniz. Elinizde artık ipler varsa bunlarla cd’nin üzerine aşağıdaki gibi güzel bir dokuma yapabilirsiniz.

Cd ile Dokuma Bardak Altlığı Yapımı
Cd ile Dokuma Bardak Altlığı Yapımı

Eğer ip ile dokuma yapmak size zor geliyorsa cd’nin üzerini aşağıdaki gibi eva ile kaplayabilir ve sonrasında kenarına boncuklarla güzel bir süsleme yapabilirsiniz. İsterseniz bu şekilde kapladığınız cd’yi bardak altlığı yerine duvar süsü olarak da kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Cd ile Bardak Altlığı Yapımı Resimli Anlatım
Cd ile Bardak Altlığı Yapımı Resimli Anlatım

Cd ile neler yapılır? bu konuda size ilham verebilecek bazı görselleri yukarıda paylaştık. Bunun dışında eski cd’leri küçük parçalara ayırarak bunları resim çerçevesi süslemesi, ahşap ve plastik yüzeyleri kaplamak için de kullanabilirsiniz. Cd’lerin parlak yüzeyleri sayesinde ışıltısı ile dikkat çeken çok güzel tasarımlara imza atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial