El İşi Kağıdından Kuş Yapımı

El İşi Kağıdından Kuş Yapımı
Sosyal medyada paylaş

El işi kağıdından kuş yapımı okul öncesi çocuklar için kolay bir el işi çalışması olduğu için keyif alarak yapacaklarını düşünüyoruz. Çocukların el becerilerinin gelişmesi için okul öncesi el işi çalışmalarının çoğunda kağıt, karton ve eva gibi malzemeler kullanılır. Bunlar farklı şekillerde kesilip birbirine yapıştırılarak çok güzel çalışmalar yapılmaktadır. Bugün sizlerle paylaşacağımız el işi kağıdından kul yapımı da bu çalışmalara güzel bir örnektir. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

El İşi Kağıdından Kuş Yapımı

El işi kağıdı ya da renkli A4 kağıdı kullanılarak yapılan hayvan figürleri okul öncesi el işi çalışmalarında sıkça yer almaktadır. Bu malzemelerin üzerine hayvan figürü çizildikten sonra makas ile kesilebilir. Bunun yerine hayvan figürü birkaç parça halinde yapılarak sonradan parçalar birbirine yapışkan ile tutturulabilir. Bunların yanı sıra daire şeklinde kesilen kağıtlar katlanıp birbirine yapıştırılarak da çeşitli hayvan figürleri yapılabilir. Çocuğunuzla birlikte evde kağıttan kuş yapmak isterseniz en kolay uygulama olan daire şeklindeki parçaları yapıştırma yöntemini tercih edebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 2 farklı renkte el işi kağıdı
 • Kurşun kalem
 • Makas
 • Yapıştırıcı

Uygulamanın yapımında el işi kağıdı yerine istediğiniz renkte A4 kağıtta kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

El İşi Kağıdından Kuş Nasıl Yapılır?

Kağıttan kuş yapmak için farklı büyüklükte yuvarlak parçalar hazırlamak gerekiyor. Bunun pergel kullanabilirsiniz. Eğer pergel yoksa 3 farklı boyda yuvarlak nesne de bu konuda işinize yarayabilir. Malzemeler hazır ise el işi kağıdından kuş yapımına geçebilirsiniz.

 • ilk olarak el işi kağıtlarından birisine kurşun kalem ile 1 tane yuvarlak çizin. Bunu makas ile kesin.
 • 5 tane de ilk çizdiğiniz yuvarlak biraz daha küçük yuvarlak yapın ve bunları da makas ile kesin. ( Bu parçalardan 3’ü diğer ikisinden farklı renkte olsun. )
 • Aynı şekilde 2 tane de küçük yuvarlak parça yapın.
 • Tüm parçaları bu şekilde hazırladıktan sonra bunları katlayıp birbirine tutturmaya sıra geldi.
 • En büyük yuvarlak parçayı ortadan ikiye katlayın. Bunu aşağı tarafı alta gelecek şekilde masanın üzerine koyun. Bu parça kuşun gövdesi olacak.
 • Orta boy yuvarlak parçalardan iki farklı renkte olanını ortadan katladıktan sonra iç içe geçirin. Bunları hafifçe açtırdıktan sonra alt tarafına yapışkan sürerek bunu kuşun gövdesine yapıştırarak tutturun.
 • Orta boy yuvarlak bir parçayı da gövdenin üst tarafına kuşun başı olarak tutturun.
 • Kalan 2 orta boy yuvarlak parçayı da önce ikiye katlayın ve bunları iç içe geçirdikten sonra ortaya doğru katlayın. Hazırladığınız bu parçayı da kuşun arka tarafına yapıştırın.
 • Kalan son iki küçük yuvarlak parçayı da ortadan ikiye katladıktan sonra birini gaga diğerini d ayak olarak alta yapıştırın.
 • Tüm bu aşamalarda sonra el işi kağıdından kuş yapımı tamamlanmış oluyor.

Bu kolay el işi çalışması sayesinde çocuklar evde istedikleri renklerde kuşlar yapabilirler. Bu kağıttan kuşları bir kartona yapıştırarak çocuğunuzun odası için güzel bir pano yapabilirsiniz. Bu uygulamayı denemek isteyenler için aşağıda el işi kağıdından kuş yapımı hakkında örnek bir çalışma paylaşıyoruz. Çocuğunuz bu tarz çalışmalar yapmaktan keyif alıyorsa daha önceden paylaştığımız el işi kağıdından fil yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

El İşi Kağıdından Kuş Yapımı-1
El İşi Kağıdından Kuş Yapımı-1

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial