El İşi Kağıdından Araba Yapımı
Sosyal medyada paylaş

El işi kağıdından araba yapımı okul öncesi çocuklar için kolay bir katlama, kesme çalışması olarak ilginizi çekebilir. Çocukların el becerilerinin gelişmesi için okul öncesi etkinliklerde kesme katlama çalışmalarına sıkça yer verilir. El işi kağıdına çizilen kare, dikdörtgen, daire ya da üçgen gibi şekiller çocuklar tarafından kesilip katlanarak çok güzel çalışmalar yapılmaktadır. Küçük çocuğunuz varsa siz de evde onunla birlikte güzel bir kağıt araba yapabilirsiniz. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

El İşi Kağıdından Araba Yapımı

El işi kağıdı kolay katlanabilen ve kesilen bir malzeme olduğu için çocuklar bu çalışmayı rahatlıkla yapabilirler. Eğer çocuğunuz küçük ise çizim ve kesme işinde ona yardım etmeniz gerekebilir. Size anlatacağımız kağıttan kolay araba yapımı sayesinde çocuğunuzun odasında kullanacağınız güzel bir pano da yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken el işi kağıdı ile birkaç tane araba yapmak ve bunları kartona yapıştırmak. Bu şekilde panoyu yaptıktan sonra yukarısına delik açarak bunu bir ip ya da ince bir kurdele yardımı ile çocuk odasının duvarına asabilirsiniz. Evde yapacağınız doğum günü kutlamasında el işi kağıdından minik arabalar yapıp bunları küçük bir ahşap çubuğa ya da ipe geçirerek çok güzel süslemeler yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Birkaç farklı renkte el işi kağıdı
  • Kalem
  • Makas
  • Yapıştırıcı

El İşi Kağıdından Araba Nasıl Yapılır?

El işi kağıdı ile araba yapmak için farklı boyutlarda daireler çizmeniz gerekiyor. Bunun için farklı büyüklükte birkaç tane daire şeklinde nesne bulmanız gerekiyor. Bunlarla araba, camları ve tekerlekleri yapılacağı için boyutlarını ona göre seçmelisiniz. Malzemeler hazır ise el işi kağıdından araba yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz.

  • El işi kağıtlarından birinin üzerine en büyük daireyi koyun ve bunun etrafından kalem ile çizin.
  • Çizdiğiniz bu yuvarlak parçayı makas ile kesin. Bu parça arabanın kendini olacak. Bunun alt tarafından bir parçayı keserek bu kısmın düzleşmesini sağlayın.
  • Şimdi sıra geldi arabanın camlarını yapmaya. Daire şeklindeki nesneyi el işi kağıdının üzerine koyun ve kalem ile çizin. Bu parçayı makas ile kesin ve daha sonra bu yuvarlak parçayı ortadan ikiye kesin. Bu yarım daireyi de ortadan ikiye keserek arabanın camlarını yapın.
  • 2 farklı boydaki daire ile de arabanın tekerleklerini yapın.
  • Son olarak tüm bu parçaları yapıştırıcı ile yerlerine sabitleyerek el işi kağıdından araba yapımını tamamlayabilirsiniz.

Bu kolay uygulama sayesinde çocuklar sevdikleri renklerde çok güzel kağıt arabalar yapabilirler. Uygulama hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıda el işi kağıdından araba yapımı hakkında örnek bir çalışma paylaşıyoruz.

El İşi Kağıdından Araba Yapımı-1
El İşi Kağıdından Araba Yapımı-1

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial