Ekmek Nasıl Saklanır
Sosyal medyada paylaş

Ekmek en çok kullandığımız ve zaman zaman israf ettiğimiz gıdalardan birisidir. Çoğu zaman ihtiyacımızdan fazla ekmek alır ve ne yazık ki uygun koşullarda muhafaza etmediğimiz için bayatlamasına neden olabiliriz. Bazı durumlarda ekmek küflenerek tüketilemeyecek hale gelebilir. Bu tür sorunlar yaşamamak için; ekmek nasıl saklanır? sorusunun cevabını öğrenmek isterseniz bu konuda işinizi kolaylaştıracak pratik bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ekmek Nasıl Saklanır?

Ekmek yapısı gereği çok çabuk kuruyup bayatlayabilir. Fırından ya da marketten aldığınız taze ekmeği evde de taze olarak saklamak isterseniz ekmek kutusunda muhafaza etmeniz gerekmektedir. Eğer ekmek kutunuz yoksa temiz bir poşetin içine koyarak ağzını hava almayacak şekilde kapatmanız gerekmektedir. Anlattığımız şekilde poşete koyduğunuz ekmeği serin ve kuru bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

Aldığınız ekmek sıcak ise temiz bir bezin üzerinde soğuyana kadar bekletin. Aksi halde sıcakken poşete koyulan ekmek ıslak bir yapıya sahip olarak hamurlaşabilir. Ekmeğinizi ekmek kutusunda muhafaza ediyorsanız her gün kutunun içindeki ekmek kırıntılarını temizlemelisiniz. Bunu yapmadığınız taktirde kutunun içinde biriken ekmek kırıkları bir süre sonra küfleneceği için taze ekmeklerinde küflenmesine neden olabilir. Ekmek kutusunda küf ve bakteri oluşumunu önlemek için kutuyu 2 haftada bir sirkeli su ile temizlemeyi ihmal etmeyin.

Ambalaj içindeki ekmekleri satın alıyorsanız bunları ambalajından çıkarmadan olduğu gibi saklayabilirsiniz. Bu tür ambalajlarda poşet kapatma aparatı bulunduğu için ekmeğin kullanacağınız kadarını alıp sonrasında kapatma aparatı ile hava almayacak şekilde kapatabilirsiniz. Yaz aylarında havanın sıcak olması nedeni ile ekmekler kolayca bayatlayıp küflenebilir. Böyle bir sorun yaşamamak için ekmekleri poşete koyup buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Buzdolabından sakladığınız ekmekleri tüketmeden 15 dakika önce dolatan çıkarabilirsiniz.

Artan Ekmekler Nasıl Saklanır?

Günlük tüketimden artan ekmekleri birkaç gün içinde tüketmeyecekseniz bunları streç film ile sardıktan sonra buzluğa koyabilirsiniz. Bu şekilde ekmeği dondurarak güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Evde streç film yoksa buzdolabı poşeti ya da temiz bir poşet de kullanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken fazla ekmekleri poşetin içine koyup hava almayacak şekilde ağzını kapatmak. Merak edenler için buzlukta ekmek nasıl saklanır? sorusunun cevabını paylaştık. Buzlukta sakladığınız ekmek donmuş halde olacağı için buzlarının çözülmesi için kullanmadan 1 saat önce buzluktan çıkarabilirsiniz.

Buzluktan çıkardığınız ekmek çözülme aşamasında ıslanabilir. Bunu önlemek için buzluktan aldığınız ekmekleri poşetin içinden çıkarabilirsiniz. Son olarak ekmek buzlukta ne kadar süre saklanır? sorusunun cevabını paylaşalım. Ekmeği buzlukta donuk olarak en fazla 3 ay saklayabilirsiniz. Eğer hazır ambalajlı ekmeklerden kullanıyorsanız bunları üzerlerinde bulunan son kullanma tarihine kadar saklayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle ekmeğin bayatlamasını önlemek için işinize yarayacak pratik bilgiler paylaştık. Siz de anlattığımız yöntemleri uygulayarak ekmeği bayatlamadan ve küflenmeden güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Elinizde değerlendirmek istediğiniz bayat ekmek varsa, bayat ekmek köftesi tarifimize göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial