Duvara Nasıl Desen Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Duvara nasıl desen yapılır? sorusunun cevabını öğrendiğinizde siz de evinizin dekorunda bir farklılık oluşturabilirsiniz. Duvar badanası dekorasyon açısından son derece önemlidir. Duvarda kullanılacak renk sadece evi güzel göstermekle kalmaz, küçük ve kasvetli bir evi de daha geniş ve ferah gösterebilir. Bu anlamda çoğumuz evimizde açık renk duvar kullanmayı tercih ederiz. Açık renkler mekana her ne kadar geniş ve ferah bir görünüm verse de, bu düz renkler gösterişli bir dekor için sade kaçabilir. Bu tür durumlarda kendiniz evde duvarınıza farklı bir tasarım yapabilirsiniz. Bugün size bahsedeceğimiz çok kolay yöntem sayesinde salon, oturma odası, çocuk odası ve mutfak gibi tüm odalarınızı daha şık bir hale getirmeniz mümkün. Evin duvarına nasıl desen yapılır? diye merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Evimizin duvarlarının daha güzel görünmesi için duvar kağıdı kaplatır ya da sticker’larla farklı süslemeler yaparız. Bu uygulamalar bize biraz pahalıya gelebilir. Biz bugün sizlere duvarınızı kendiniz süsleyebileceğiniz kolay bir yöntemden bahsetmek istiyoruz. Beyaz bir duvarınız varsa buna yapacağınız farklı renkteki zarif desenlerle evinizin daha şık bir dekora kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Bu uygulamayı yapmak için çok iyi çizim ya da boya yapma yeteneğiniz olmasına gerek yok. Biraz dikkat ve özenle harika bir tasarıma imza atabilirsiniz.

Duvara Boya ile Desen Yapımı

Duvara boya ile desen yapımı için sadece uygun renkte boya, çıkarmak istediğiniz desene uygun bir şablon ve fırça gerekmektedir. Boya seçiminde odanın dekoruna uygun bir renk tercih etmelisiniz. Desen olarak puantiye, bulut, yıldız, çiçek gibi her türlü figürü kullanmanız mümkün. Seçeceğiniz şablon boyayı alta geçirmeyecek bir yapıda olmalı. Uygulayacağınız desen küçük ise sünger ya da ince uçlu fırça ile boyama yapmalısınız. Salon, oturma odası, çocuk odası, mutfak ve yatak odasının duvarlarını bu yöntemi uygulayarak kendi zevkinize göre süslemeniz mümkün. Duvara desen yaparken her yerine desen yapmanız şart değil, duvarın sadece belirli yerine desen yapıp gerisini olduğu gibi bırakabilirsiniz. İlk kez böyle bir uygulama yapıyorsanız, risk almamak adına sadece küçük bir alana desen uygulayabilirsiniz.

Duvara Nasıl Desen Yapılır
Duvara Nasıl Desen Yapılır

Duvara Puantiye Deseni Yapımı

Duvarı süslemek için en çok tercih edilen desen puantiyedir. İstenen renk ve boydaki yuvarlak desenler ile zarif ve şık bir süsleme yapmanız mümkün. Duvara puantiye deseni yapımı için uygulayabileceğiniz farklı yöntemler mevcuttur. Uygulamaya başlamadan önce yapacağınız puantiyenin boyutuna karar vermeniz gerekiyor. Nasıl bir tasarım yapacağınıza karar verdikten sonra uygulamaya geçebilirsiniz.

Duvara Puantiye Deseni Yapımı-1
Duvara Puantiye Deseni Yapımı-1

Duvara puantiye deseni yapmak için uygulayabileceğiniz ilk yöntem, puantiye desenli büyük bir şablon kullanmak. Bunu duvarın boyamak istediğiniz yerine bantla tutturarak sabitleyin. Daha sonra fırçayı boyaya batırarak şablonun üzerini boyayın. Bandı çıkardıktan sonra duvarınızda oluşan puantiye desenlerini görebilirsiniz. Duvarın tamamını boyayacaksanız bu şekilde büyük bir şablon ve normal fırça kullanarak işinizi kolaylaştırmanız mümkün.

Duvara Puantiye Deseni Yapımı-2
Duvara Puantiye Deseni Yapımı-2

Duvara puantiye deseni yaparken arada boş alanlar bırakmak istiyorsanız puantiyeleri süngerle yapmayı deneyebilirsiniz. Bunun için yuvarlak bir süngere ihtiyacınız var. Kullanacağınız boyadan bir miktar küçük bir kabın içine dökün. Daha sonra süngeri bu boyaya batırın ve duvara bastırarak puantiye deseni çıkmasını sağlayın. Bu şekilde duvarın istediğiniz yerlerine puantiye desenleri çıkarabilirsiniz.

Duvara Puantiye Deseni Yapımı-3
Duvara Puantiye Deseni Yapımı-3

Evinizin duvarlarını küçük puantiye desenleriyle süslemek isterseniz şablonu duvara bant ile yapıştırın. Sonrasında boyadan bir kaba biraz alın ve ince uçlu bir fırça yardımı ile şablonun içini boyayın. Bu pratik yöntem sayesinde kısa sürede hepsi aynı boyda puantiyelerle duvarınızı harika bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Duvara Puantiye Deseni Yapımı-4
Duvara Puantiye Deseni Yapımı-4

Duvarı desenli boyamak için yukarıda bahsettiğimiz puantiyeli desen yapma yöntemlerini diğer figürleri yapmak için de kullanmanız mümkün. Siz de evinizin dekorunu dikkat çekici bir hale getirmek isterseniz duvarlarınıza boya ile desen yapabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial