Düğmeden Çiçekli Motif Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Düğmeden çiçekli motif yapımı örgü örmeyi seven bayanların çok hoşuna gidecek bir uygulamadır. Kalın ya da ince tığ ile yapılan çiçek motifleri birçok örgü çalışmasında kullanılmaktadır. Elinizde bir tek çiçek motifi bile olsa bundan anahtarlık ya da güzel bir dekoratif süs yapabilirsiniz. Düğme ile yapılan çiçek motiflerinden yapacağınız parçalar diğerlerine oranla daha sert olacağı için hem şık hem de daha dayanıklı olacaktır. Tığ ile farklı bir çiçek motifi yapmak isterseniz, gerekli malzemeleri temin ettikten sonra resimli anlatımdan faydalanabilirsiniz.

Düğmeden Çiçekli Motif Yapımı

Düğmeden çiçek motifi yapmak tığ işi örgü örmeyi bilenler için oldukça kolaydır. Elinizde artık ipler varsa bunları da çiçek motifi yaparak değerlendirebilirsiniz. Uygulamayı yaparken tek dikkat etmeniz gereken nokta kullanacağınız ip ve tığın kalınlığının birbirine uygun olması. Bu ayrıntıya dikkat ederseniz istediğiniz renkte çok güzel bir çiçek motifi yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renk ve boyutta bir düğme
  • İstediğiniz renkte ip
  • İpin kalınlığına uygun bir tığ

Düğmeden Nasıl Çiçekli Motif Yapılır?

Düğmeden çiçekli motif yapımı için malzemeler hazırsa hemen uygulamayı yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli.

  • İlk olarak tığ yardımı ile ipleri düğme deliklerinden geçirin ve bir sıra zincir yapın. Düğme çukurlu bir tasarıma sahipse çukur kısmı motifin önü, diğer kısmı da arka tarafı olmalıdır.
  • İkinci sıraya geldiğinizde yapmış olduğunu zincirlerin içini 5 tane 3’lü trabzan yaparak doldurun. ( Kutucukların içine trabzan yaptıktan sonra diğer kutucuğa geçmeden önce sık iğne yaparak diğer kutucuğa geçin. Böylece her kutucuk çiçek yaprağı şekli alacaktır. )
  • Bu şekilde çiçeğin yapraklarını tamamladıktan sonra ipi tığ yardımı ile motifin arka tarafına alın ve burada düğümledikten sonra ucunu makas ile kesin.
  • Tüm bu aşamaların ardından düğmeden çiçek motifi yapımı tamamlanmış oluyor.

Bu kolay örgü çalışması sayesinde siz de evde istediğiniz renk ve boyutta çiçek motifleri yapabilirsiniz. Düğmeden yapacağınız çiçek motiflerini de diğer motifler gibi birleştirerek bunlardan çok güzel tasarımlar oluşturabilirsiniz. Farklı bir çiçek motifi yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, açma halkasından çiçek yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Bu kolay örgü çalışmasını siz de denemek isterseniz aşağıda paylaştığımız, düğmeden çiçekli motif yapımı resimli anlatım bu konuda işinize yarayabilir.

Düğmeden Çiçekli Motif Yapımı Resimli Anlatım
Düğmeden Çiçekli Motif Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial