Düğme ile Porselen Fincan Kaplaması Nasıl Yapılır?

Düğme ile Porselen Fincan Kaplaması Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Düğme ile porselen fincan kaplaması nasıl yapılır? bunu öğrenerek siz de evde çok güzel dekoratif ürünler tasarlayabilirsiniz. Çoğumuzun evinde tek kaldığı için kullanılmayan çay ve kahve fincanı bulunmaktadır. Sizde de atılmayı bekleyen porselen fincan varsa bunları düğme ile kaplayarak güzel bir dekoratif ürün tasarlayabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Düğme ile Porselen Fincan Kaplaması Nasıl Yapılır?

Evde düğme ile porselen fincan kaplaması yapmak oldukça kolaydır. Evde biriktirdiğiniz düğmeler varsa bunları porselen fincanın üzerine yapıştırarak güzel bir süsleme yapabilirsiniz. Özellikle gömlek düğmesi gibi küçük boyutta düğmeler fincan kaplaması yapmak için oldukça uygundur. Fincanın altlığı da varsa bunu da düğme ile kaplayarak çok güzel bir tasarım oluşturabilirsiniz. Bu tür çalışmalar yaparken kullanılabilecek en uygun yapıştıcı sıcak silikondur. Tabanca yardımı ile porselen üzerine biraz silikon sıktıktan sonra düğmeyi üzerine koyarak yapışmasını sağlayabilirsiniz.

Düğme ile Porselen Fincan Kaplaması Yapımı
Düğme ile Porselen Fincan Kaplaması Yapımı

Silikon sıcak olduğu için herhangi bir kaza yaşamamak için düğmeleri yapıştırırken dikkatli olmalısınız. Silikonu porselen üzerine sıktıktan sonra çok kısa sürede yapışkan donmaya başlayacağı için düğmeleri tek tek ve seri olarak yapıştırmanız gerekmektedir. Uygulamayı yapmaya başlamadan önce porselen fincanı güzelce yıkayarak temizleyin ve sonrasında iyice kurutun. Kirli ve ıslak yüzeylere kaplama yapılamayacağı için bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • Porselen fincan
  • Küçük boyutta düğmeler
  • Silikon tabancası

Uygulamayı yapmak için porselen Türk kahvesi fincanı ya da çay fincanı kullanılabilir.

Düğme ile Porselen Fincan Kaplaması Yapımı

Porselen fincan kaplaması yapmak için düğmeler hazır ise önce bunları nasıl yapıştıracağınızı belirlemeniz gerekiyor. Sonrasında aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak kısa sürede harika bir dekoratif ürün tasarlayabilirsiniz.

  • Kaplama yapmak için porselen fincanın üzerine biraz silikon damlatın ve düğmeyi bunun üzerine koyarak hafifçe bastırın.
  • Bu şekilde fincanın tamamını ya da sadece belirli yerlerini düğme ile kaplayabilirsiniz.
  • Fincan altlığını da isterseniz aynı şekilde süsleyebilirsiniz.

Düğme ile kaplama yapmak için fincanla beraber bunun altlığını da kullandıysanız uygulama sonrasında bunu ters çevirerek resimde gördüğünüz gibi bir tasarım oluşturabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle evde porselen fincan kaplaması yaparken işinizi kolaylaştıracak bilgiler paylaştık. Evde kullanmadığınız porselen fincan varsa bu güzel geri dönüşüm çalışmasını denemek isterseniz daha önce paylaştığımız çay fincanı ile dekoratif kase yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial