Sosyal medyada paylaş

Donut yastık yapımı dikiş makinesi kullanabilen herkesin uygulayabileceği çok keyifli bir çalışma. Dekoratif yastıklar farklı görünümleri ile evimizin şıklığını tamamlayan parçalardır. Dikiş dikmeyi bilen bayanlar birbirinden güzel dekoratif yastıklar dikerek, yaşadıkları ortamın daha güzel bir hale gelmesini sağlayabilirler. Bugün sizlerle paylaşacağımız donut yastık yapımını uygulayarak siz de evinizin istediğiniz odasında kullanabileceğiniz harika yastıklara sahip olabilirsiniz. Bu fikir hoşunuza gittiyse aşağıda gerekli malzemeleri ve yapım aşamasını bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 2 farklı renkte polar kumaş
 • Renkli polar kumaş parçaları ( yastığın üzerini süslemek için )
 • Elyaf
 • Makas
 • Kalem
 • Toplu iğne
 • Yapacağınız yastığın boyutuna uygun büyüklükte yuvarlak bir kap
 • 1 tane çorba kasesi

Malzeme listesi eksiksiz olarak tamamsa donut yastık nasıl yapılır? sorusunun cevabına geçebiliriz. Donutun kendisi ve üzerindeki kreması için 2 farklı renkte polar kumaş kullanılıyor. Donut yastık düz yuvarlak bir şekilde olurken krema görünümü verilecek parça girintili çıkıntılı olmalı.

 • İlk olarak donut yastığın kendisini hazırlamak için polar kumaşlardan bir tanesini masanın üzerine yayın. Yapacağınız yastığın boyutuna göre sele ya da başka bir plastik kabı kumaşın üzerine yerleştirin ve kalem yardımı ile kumaşa yuvarlak çizin.
 • Daha sonra bunu makas yardımı ile kesin. Elinizdeki yuvarlak parçanın tam ortasına çorba kasesini koyun. Bunun etrafını kalem ile çizdikten sonra makas ile keserek çıkarın. Bunun sonucunda elinizde yuvarlak ve ortası delik bir parça olacak. Bu donut yastığın zeminini oluşturacak. Yastığın arka tarafı için de aynı parçadan yapın.
 • Donut tamamlandıktan sonra sıra geldi kremayı oluşturacak parçayı yapmaya. Bunun için yine ilk parçaya yaptığınız gibi büyük bir yuvarlak parça kesin ve ortasına da çorba kasesini kullanarak delik yapın. Bu kumaşı yuvarlak olarak keserken ve ortasına yuvarlak delik yaparken düz olarak değilde girintili çıkıntılı çizgiler çizin. Bu şekilde ikinci yaptığınız parça donutun kreması olacak. Aynı parçadan yastığın arkası için de yapın.
 • Bu aşamadan sonra yastık ana hatları ile ortaya çıkmış oluyor. Sıra şekerleme şeklindeki süslemeleri hazırlamaya geldi. Bunun için renkli polar kumaşlardan küçük şeritler şeklinde parçalar kesin. Donut kreması şekli verdiğiniz parçaya bu şeritleri toplu iğne yardımı ile tutturun. Daha sonra her birini kumaşa tek tek dikin.
 • Son olarak iki yuvarlak parçayı birbirine dikin. Ön ve arka parçaları da dikin. Bunu yaparken küçük bir yeri dikmeden bırakın. Bu delikten yastığın içine elyaf doldurun ve dikerek bu deliği de kapatın.

Tüm bu aşamaların ardından dekoratif donut yastık kullanıma hazır. Bu dekoratif yastığı yapmak kolay olduğu için istediğiniz sayıda aynı ya da farklı renkte birbirinden güzel donut yastıklar yapabilirsiniz. Dilerseniz biraz daha büyük boyutta yaparak bunu çocuk odasında dekor ürünü olarak da kullanabilirsiniz. Böyle rengarenk bir yastığın üzerinde oturmak ve oyun oynamak çocuğunuzun çok hoşuna gidecektir.

Bu uygulamayı denemek isteyenler için aşağıda donut yastık yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Bunları inceleyerek çalışmanın detaylarını daha iyi anlayabilirsiniz.

donut-yastik-yapimijpg

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial