Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar
Sosyal medyada paylaş

Dondurma ferahlık veren lezzeti ile yaz aylarının vazgeçilmezleri arasındadır. Sıcak havalarda eriyen dondurma nedeni ile kıyafetlerimiz, evdeki halı veya koltuğumuz batabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, dondurma lekesi nasıl çıkar? sorusunun cevabına ihtiyaç duyabilirsiniz. Yazımızda bu konuda işinizi kolaylaştırmak amacı ile dondurma lekesini çıkarmak için uygulayabileceğiniz kolay ve etkili yöntemleri paylaşıyoruz. Siz de bu bilgilerden faydalanarak, oluşturabileceği lekelerden korkmadan sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile dondurma yiyebilirsiniz.

Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Yazın en sık karşılaşılan sorunlardan birisi de kıyafet ve eşyalarda dondurma lekesi oluşmasıdır. Bu konuda ne kadar dikkatli olsak da bazen bu istenmeyen durumla karşı karşıya kalabiliriz. Böyle bir durumda panik yapmak yerine lekeye hemen müdahale etmeliyiz. Tüm lekelerde olduğu gibi dondurma lekesinde de erken müdahale, uygun yöntem ve malzemeleri kullanmak oldukça önemlidir. Leke kuruduğu zaman çıkması daha zor olabileceği için imkanınız varsa hemen kıyafeti üzerinizden çıkarıp önce dondurmanın alabildiğiniz kadarını bir spatula ya da kaşık yardımı ile almalısınız. Daha sonra kıyafeti suya basmanız gerekmektedir. Bu işlem sırasında soğuk su kullanmalısınız. Sıcak su kullanırsanız leke daha derine işleyecek ve daha fazla yayılacaktır. 15 dakika kadar soğuk suda bekletip lekeli bölgeye bulaşık deterjanı dökerek güzelce çitileyip, soğuk suyla durulayın.

Dondurma lekesini çıkarmak için limon da kullanabilirsiniz. Bunun için ilk olarak kaşık yardımı ile dondurmayı kıyafetin üzerinden alın. Lekenin olduğu yeri soğuk su ile yıkayın. Limonun suyunu sıkıp lekenin olduğu bölgeyi limon suyu ile ıslatın ve üzerine biraz bulaşık deterjanı ekleyerek bu şekilde 1 saat kadar bekletin. Bu yöntem sayesinde limonda bulunan asit lekeyi yumuşatarak çıkmasını kolaylaştıracaktır. Uygulama sonrasında kıyafeti makinede yıkayabilirsiniz. Dondurma lekesini çıkarmak için leke çıkarıcı ürünlerde kullanabilirsiniz.

Kurumuş Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Dondurma lekesi oluştuğu zaman hemen müdahale etme şansınız olmayabilir. Böyle bir durumda leke kurumuş olacağı için işiniz biraz daha zor olacaktır. İlk olarak kurumuş dondurmayı kıyafetin üzerinden spatula ya da kaşık yardımı ile alın. Sonrasında lekenin olduğu yere bulaşık deterjanı dökerek soğuk suda yarım saat kadar bekletin. Bu şekilde lekenin yumuşamasını sağladıktan sonra bölgeyi güzelce çitileyin. Ardından soğuk su ile durulayıp elde ya da makinede yıkayabilirsiniz. Bu kolay yöntem sayesinde kurumuş dondurma lekesi sizin için sorun olmaktan çıkacaktır.

Halı ve Koltuktan Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Halı ve koltukta meydana gelen dondurma lekesi ile karşılaştıysanız ilk yapmanız geren kağıt havlu yardımı ile dondurmanın fazlasını almak olmalıdır. Bunu yaparken lekeli bölgeyi ovalamamalısınız. Aksi halde dondurma lekesi daha derine etki edecek ve daha fazla yayılacaktır. Böyle bir sorun yaşamamak için kağıt havluyu lekenin üzerine bastırarak fazlalığı almalısınız. Bu ön hazırlık aşamasının ardından 2 su bardağı soğuk suyun içine 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı koyup karıştırın. Bu karışımı lekeli yere sürün ve temiz bir bez ile bölgeye baskı uygulayın. Bu işlem birkaç kere uygulanarak koltuk ve halıdaki dondurma lekesi çıkarılabilir.

Bu yazımızda sizlerle evde dondurma lekesi çıkarmak için uygulayabileceğiniz kolay ve etkili yöntemleri paylaştık. Verdiğimiz pratik bilgilerden faydalanarak siz de bu inatçı lekelerden kurtulabilirsiniz. Bir başka inatçı leke olan sakız lekesinden kurtulmak için uygulayabileceğiniz yöntemleri öğrenmek isterseniz, sakız lekesi nasıl çıkar? yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial