Dondurma Kutusundan Bardak Altlığı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bu yazımızda sizlerle evde kolay bardak altlığı yapabileceğiniz bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Evinizde değerlendirmek istediğiniz boş dondurma kutusu varsa anlatacağımız yöntemi denemek isteyebilirsiniz. Dondurma kutusu ile yapacağınız bardak altlığı bahçe ve balkon gibi dış mekanlarda da çok işinize yarayacaktır. Önerimiz ilginizi çektiyse dondurma kutusundan bardak altlığı yapımı için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın yapılışını yazımızda bulabilirsiniz.

Dondurma Kutusundan Bardak Altlığı Yapımı

Evde bardak altlığı yapmak için genellikle kumaş, keçe ve eva gibi malzemeler kullanılmaktadır. Bunların dışında dondurma çubuğu ve plastik kapaklarla bardak altlığı yapabileceğiniz birçok geri dönüşüm çalışması bulunmaktadır. Bu konuda örnek bir çalışma incelemek isterseniz, kola kapakları ile bardak altlığı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Dondurma kutusu da kesilerek şekil verilmesi kolay bir malzeme olarak bu tür çalışmalar için uygundur. Kendi tasarımınız olan bir ürün kullanmak isterseniz bu kolay yöntemi tercih edebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Dondurma kutusu
  • Falçata
  • Makas
  • Kalem
  • Daire çizmek için su bardağı
  • Törpü

Çizim yapmak için kullanacağınız kalem silinince çıkan yapıda olmalıdır.

Dondurma Kutusundan Bardak Altlığı Nasıl Yapılır?

Dondurma kutusu ve diğer malzemeler hazır ise bardak altlığı yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak falçata yardımı ile dondurma kutusunun yan ya da alt tarafından düz bir parçayı keserek çıkarın.
  • Daha sonra bu düz parçanın üzerine su bardağını koyarak etrafından kalem ile geçin.
Dondurma Kutusundan Bardak Altlığı Yapımı Resimli Anlatım
Dondurma Kutusundan Bardak Altlığı Yapımı Resimli Anlatım
  • Bu şekilde daireyi çizdikten sonra makas ile etrafındaki fazlalıkları kesin.
  • Dairenin etrafındaki çıkıntıları törpü ile düzeltebilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra dondurma kutusundan plastik bardak altlığı yapımı tamamdır. Bardak altlığının üzerine çay fincanını ya da su bardağını koyabilirsiniz. Bu ürünü özellikle balkon ve bahçede otururken kullanabilirsiniz. Küçük bir bardak altlığı olduğu için dış mekanlarda bardağın içine bir şey kaçmaması için kapak olarak da kullanabilirsiniz. İsterseniz aynı şekilde daire yerine kare şeklinde bardak altlığı da yapabilirsiniz.

Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada bardak altlığı yapmak için dondurma kutusunun yan tarafından alınan parça kullanılmıştır. Daha büyük bir bardak altlığı yapmak isterseniz kutunun alt kısmını ya da kapağını kullanabilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını yapmak isteyenler aşağıdaki videoyu izleyebilir. Farklı bir malzeme ile uygulamayı yapmak isterseniz, şampuan kutusu ile bardak altlığı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial