Dondurma Çubuklarıyla Kalemlik Yapımı

Dondurma Çubuklarıyla Kalemlik Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Dondurma çubuklarıyla kalemlik yapımı hem çocuklar hem de büyükler için oldukça keyifli bir kendin yap uygulamasıdır. Günümüzde birçok kendin yap projesinde dondurma çubukları kullanılmaktadır. Bugüne kadar sizlerle dondurma çubuklarından resim çerçevesi, takı askılığı, bileklik, bardak altlığı ve kitap ayracı yapabileceğiniz değişik uygulamalar paylaştık. Bugün de bu ahşap çubuklardan kalemlik yapabileceğiniz güzel bir çalışmayı paylaşmak istiyoruz. Bu projeyi uygulamak için tek ihtiyacınız olan şey çok sayıda dondurma çubuğu. Bunun dışında başka bir malzeme almadan, elinizdeki imkanları değerlendirerek çok orjinal kalemlikler yapmanız mümkün. Tasarımı size ait olan bu kalemlikleri ister çocuğunuzun çalışma masasına koyabilir, ister kendiniz kullanabilirsiniz. Siz de dondurma çubuklarından kalemlik yapmak isterseniz bunun için gereken malzemeleri ve uygulamanın resimli anlatımını aşağıda paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • Çok sayıda dondurma çubuğu
  • Teneke konserve kutusu ya da tuvalet kağıdı rulosu
  • Kumaş
  • Silikon yapıştırıcı
  • İstediğiniz renkte boya

Malzeme listesinde bulunan teneke kutu ya da tuvalet kağıdı rulosu kalemliğin iç kısmını oluşturacağı için isterseniz aynı boyutlarda başka plastik veya cam malzemeler de kullanmanız mümkün. Elinizde yeterli sayıda dondurma çubuğu yoksa kırtasiye ya da hobi marketlerden alacağınız hobi çubukları ile de aynı uygulamayı yapabilirsiniz. Boya olarak da guaj, sulu boya, pastel, oje ya da keçeli kalem kullanabilirsiniz.

Dondurma Çubukları ile Nasıl Kalemlik Yapılır?

Dondurma çubuklarından kalemlik yapmak için elinizde yeterli sayıda ahşap çubuk varsa hemen kolları sıvayabilirsiniz.

  • İlk olarak dondurma çubuklarını boyayarak renklendirin. Çubukların hepsini farklı renklerde ya da hepsini aynı renge boyayabilirsiniz. Boyama işleminin ardından bir süre kurumaları için bekleyin.
  • Daha sonra bu çubukları düz bir zeminde yan yana sıralayın. Dışını kaplayacağınız kaba göre uzunluğu ayarlamanız gerekiyor.
  • Sıralamış olduğunuz dondurma çubuklarının kenarına tutturmak için uygun uzunlukta kumaştan şeritler yapın. Bunları her iki kenara silikon tabancası ile güzelce yapıştırın.
  • Yapışkan kuruduktan sonra dikkatli bir şekilde bu parçayı kabın üzerine sarın.
  • Bu şekilde kalemliği yaptıktan sonra isterseniz ince bir kumaş ya da kurdele ile fiyonk yaparak süsleyebilirsiniz.

Aynı uygulamayı dondurma çubuklarını boyamadan da yapabilirsiniz. Bu şekilde kalemliğin çok sade olacağını düşünürseniz, üzerine kumaştan bir şerit ile süsleme yapmanız mümkün. Bu uygulamayı evde denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda, dondurma çubuklarıyla kalemlik yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Projeyi deneyecek olanlara keyifli çalışmalar dileriz.

Dondurma Çubuklarıyla Kalemlik Yapımı
Dondurma Çubuklarıyla Kalemlik Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial