Dondurma Çubuklarından Mızıka Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle dondurma çubuklarından mızıka yapımı başlığı altında evde müzik aleti yapabileceğiniz kolay bir kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Ahşap çubuklar okul öncesi etkinliklerde sıkça kullanılmaktadır. Hobi çubuğu ya da dil çubuğu olarak adlandırılan bu malzemeyi kırtasiye ya da hobi malzemeleri satan yerlerde bulabilirsiniz. Dondurma çubuğu da bu işlevi gördüğü için sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada bu çubuklardan kullanılmıştır. Önerimizi değerlendirmek isterseniz dondurma çubukları ile mızıka yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Dondurma Çubuklarından Mızıka Yapımı

Küçük çocuklar müzik aletlerine ilgi duydukları için okul öncesi kategorimizde sizlerle evde müzik aleti yapabileceğiniz kolay kendin yap çalışmaları paylaşıyoruz. Evdeki malzemeleri kullanarak çocuklar için marakas, saz, zil ve davul gibi müzik aletleri yapılmaktadır. Bu konuda örnek bir çalışma incelemek isterseniz, damacana kapağı ile ipli davul yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Bu konuda size fikir verebilmek için bugün de dondurma çubukları ile çocuklar için mızıka yapımı paylaşıyoruz. Evde 2 tane dondurma çubuğu varsa siz de bu kolay çalışmayı yapmayı deneyebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 2 tane dondurma çubuğu
  • 2 tane ince lastik
  • Kağıt
  • Makas
  • 1 tane kürdan

Bunların dışında mızıkayı süslemek için renkli kalemler kullanabilirsiniz.

Dondurma Çubuklarından Mızıka Nasıl Yapılır?

Dondurma çubuğu ve diğer malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulayarak sevimli bir mızıka yapabilirsiniz.

  • İlk olarak kağıdı dondurma çubuğuna uygun boyutta kesmekle işe başlayabilirsiniz.
  • Daha sonra araya koyacağınız kürdan parçalarını hazırlayabilirsiniz. Bunun için kürdanı ahşap çubuğa göre ölçüp fazlalık kısmı makas ile kesebilirsiniz.
  • Bu şekilde 2 tane parça hazırlayın.
Mızıka Yapımı Resimli Anlatım
Mızıka Yapımı Resimli Anlatım
  • Parçaları birleştirmek için kağıdı dondurma çubuğunun üzerine yerleştirin ve diğer dondurma çubuğunu bunun üzerine koyup lastik ile birleştirin. Bu sırada kürdan parçalarında birini de araya yerleştirin.
  • Diğer tarafı da aynı şekilde birleştirin.

Tüm bu aşamalardan sonra dondurma çubuğundan mızıka yapımı tamamlanmış oluyor. İsterseniz kenarlara renkli kalemler ile küçük bir çiçek, kalp veya yıldız yaparak süsleyebilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle evde çocuklar için müzik aleti yapabileceğiniz bir örnek çalışma paylaştık. Uygulamanın yapımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler için aşağıda çocuklar için mızıka yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial