Dondurma Çubukları ile Yapboz Yapımı

Dondurma Çubukları ile Yapboz Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle evde yapboz yapabileceğiniz kolay bir kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Küçük çocuklar yapboz ile oynarken renkleri, sayıları ve daha birçok şeyi öğrenebilirler. Size anlatacağımız yöntemi uygulayarak evde çocuğunuz için sevimli bir yapboz yapabilirsiniz. Birlikte yapacağınız bu yapboz ile oynamak çocuğunuzun çok hoşuna gidecektir. Ekstra harcama yapmadan elinizdeki malzemeleri kullanarak yapboz yapmak isterseniz bu çalışmayı deneyebilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isteyenler için yazımızın devamında dondurma çubukları ile yapboz yapımının detaylarını paylaşıyoruz.

Dondurma Çubukları ile Yapboz Yapımı

Evde yapboz yapımı için karton ve ahşap malzemeler kullanılabilir. Bir şekil ya da resmin parçalarının birleştirilmesi ile yapılan yapboz için elinizdeki dondurma çubuklarını kullanabilirsiniz. Bir kağıdın üzerine istediğiniz resmi çizerek ya da kullanmadığınız bir kitaptan resim keserek bunu ahşap çubuklara yapıştırabilirsiniz. Küçük çocuklar için yazboz yaparken harf, rakam ya da geometrik şekiller kullanabilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuz eğlenerek öğrenecektir. Evde değerlendirilmeyi bekleyen dondurma çubukları varsa siz de hemen bu kolay kendin yap çalışmasını deneyebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Dondurma çubuğu
 • Uygun boyutta resim
 • Koli bandı
 • Makas
 • Falçata

Evde dondurma çubuğu yoksa kırtasiye ya da hobi malzemeleri satan yerlerden hobi çubuğu temin edebilirsiniz. Uygulamanın yapımında kullanacağınız ahşap çubuk sayısı yapacağınız tasarıma göre değişmektedir. Sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada 8 tane dondurma çubuğu kullanılmıştır.

Dondurma Çubukları ile Yapboz Nasıl Yapılır?

Dondurma çubukları ve diğer malzemeler hazır ise yapboz hazırlamak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak kullanacağınız resmi çubukların üzerine sığacak boyutta keserek küçültün.
 • Düz bir zemin üzerine dondurma çubuklarını düzgün bir şekilde sıralayın ve bunları uygulama esnasında kaymamaları için koli bandı ile yapıştırın.
 • Kestiğiniz resmi yapıştırıcı ile çubukların üzerine sabitleyin.
 • Resmin parlak görünmesi ve yapbozun daha dayanıklı olması için resmin olduğu tarafı koli bandı ile kaplayın.
Dondurma Çubukları ile Yapboz Yapımı Resimli Anlatım
Dondurma Çubukları ile Yapboz Yapımı Resimli Anlatım
 • Anlattığımız şekilde kaplamayı yaptıktan sonra kenarlardaki bant fazlalıklarını keserek çıkarın.
 • Falçata ile dondurma çubuklarının arasındaki boşlukların üzerinden geçin.
 • Arka taraftaki koli bandını çıkarın.

Tüm bu aşamalardan sonra dondurma çubuğundan yapboz yapımı tamamlanmış oluyor. İsterseniz dondurma çubuklarının üzerine akrilik boya ile resim çizerek de yapboz yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Yazımızda anlattığımız kolay yöntemi uygulayarak dondurma çubuklarını değerlendirirken çocuğunuz için sevimli bir yapboz yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial