Dondurma Çubuğundan Maket Bıçağı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle evde maket bıçağı yapabileceğiniz kolay bir kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Evdeki malzemeleri kullanarak yapacağınız bu maket bıçağını kağıt ve karton kesmek için kullanabilirsiniz. Kendinize okul malzemesi yapmaktan hoşlanıyorsanız size anlatacağımız kolay yöntemi uygulayabilirsiniz. Kalemtraş ve dondurma çubuğundan maket bıçağı yapımı için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın yapılışını yazımızda bulabilirsiniz.

Dondurma Çubuğundan Maket Bıçağı Yapımı

Evde maket bıçağı yapmak için uygun şekil ve boyutta keskin bir cisme ihtiyaç vardır. Kalemtraş bıçağı bu iş için uygun bir malzemedir. Evde kullanmadığınız kalemtraş varsa bunu kullanışlı bir maket bıçağına dönüştürebilirsiniz. Sap kısmı için dondurma çubuğu kullanarak bu ahşap çubukları da değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Şık bir tasarım olması için desenli bant kullanabilirsiniz. Maket bıçağının ucu keskin olduğu için buraya biten bir kalemin kapağını geçirebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane dondurma çubuğu
  • Kalemtraş
  • Küçük bir tornavida
  • Bant

Bunların dışında süsleme yapmak için desenli bant ve kalem başlığı kullanabilirsiniz. Elinizde biten bir kalem varsa bunun kapağını da maket bıçağına kapak yapmak için kullanabilirsiniz.

Dondurma Çubuğundan Maket Bıçağı Nasıl Yapılır?

Kalemtraş ve diğer malzemeler hazır ise maket bıçağı yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak küçük bir tornavida yardımı ile kalemtraşın bıçağını çıkarın.
  • Bıçağı delikli yerden sonrası boşta kalacak şekilde dondurma çubuğuna bant ile yapıştırın.
  • Bu aşamada bıçağın keserken kaymaması için bandı sıkı bir şekilde sarmaya dikkat etmelisiniz.
Maket Bıçağı Yapımı Resimli Anlatım
Maket Bıçağı Yapımı Resimli Anlatım
  • Bandı yapıştırdıktan sonra işlem tamamlanmış oluyor. Buradan sonrasında şeffaf bandın üzerine desenli bant sararak süsleme yapabilirsiniz.
  • Son olarak dondurma çubuğunun üst kısmına kalem başlığı geçirerek tasarımın daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra dondurma çubuğundan maket bıçağı yapımı tamamdır. Bıçağı kağıt ya da karton gibi malzemeleri kesmek için kullanabilirsiniz. İsterseniz yapıştırma işlemini bant yerine silikon tabancası ile de yapabilirsiniz. Elinizde dondurma çubuğu yoksa çubuk şeklindeki ahşap ya da plastik bir malzeme ile de çalışmayı yapabilirsiniz. Evde maket bıçağı yapımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Kağıt deleceğine ihtiyacınız varsa, pipet ile kağıt deleceği yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial