Dondurma Çubuğundan Kitap Ayracı Yapımı

Sosyal medyada paylaş

Dondurma çubuğundan kitap ayracı yapımı evde kolayca yapabileceğiniz bir çalışmadır. Ahşap dondurma çubukları uzun ve ince olması nedeni ile kitap ayracı yapmak için idealdir. Tabi ki bunları biraz süslemek iyi olur. Bunun için elinizdeki imkanlara göre birbirinden farklı ve güzel tasarımlar yapabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere dondurma çubuğundan kitap ayracı yapma konusunda bazı öneriler veriyoruz. Bunlardan faydalanarak siz de kendiniz ve sevdikleriniz için kendi tasarımınız olan ayraçlardan yapabilirsiniz.

Dondurma Çubuğundan Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Elinizde bir dondurma çubuğu varsa ilk olarak bunun üst kısmına yuvarlak bir delik açmakla işe başlayın. Şiş gibi yuvarlak ve ince bir metali ateşte ısıtarak kolay bir şekilde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Deliği açtıktan sonra buraya ince bir ip, kurdele veya herhangi bir kumaş parçası geçirin. Bu şekilde kitap ayracını yaptıktan sonra sıra geldi işin en zevkli yanı olan süsle aşamasına.

Kitap ayracını süslemenin en kolay yolu bunu boyamaktır. Çubuğu isterseniz sade ve tek renk olarak boyayabilirsiniz. Daha şık bir görünüm olması için üzerine desen çizerek, farklı renklerde boyama da yapabilirsiniz. Bu yöntemi kullanarak farklı renk ve desenlerde birbirinden güzel kitap ayraçları yapabilirsiniz.

Elinizin altında minik oyuncak tarzında nesneler varsa bunları kullanarak da sevimli kitap ayraçları yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken küçük oyuncağı yapışkan yardımı ile dondurma çubuğuna sabitlemek. Sonrasında isterseniz bunu daha renkli hale getirmek için boş kalan kısımları boyayabilirsiniz. Böyle sevimli kitap ayraçları çocukların çok hoşuna gideceği için onlara kitap okumayı sevdirmeye de yardımcı olabilir.

Keçe de  kitap ayracı yapımı için kullanılabilecek bir malzemedir. Dilerseniz çubuğu tamamen keçe ile kaplayabilir ya da sadece üst kısmına yapıştırmak için çiçek, kalp gibi çeşitli hayvan figürleri yapabilirsiniz. Bu şekilde elinizdeki keçe parçalarını da değerlendirme imkanınız olur.

Elinizde kumaş ve dantel gibi parçalar varsa bunları da kitap ayracı yapımında kullanabilirsiniz. Dantel kumaş ile kaplayacağınız bir ayraç, şık görünümü ile sizin zevkinizi yansıtacaktır. Elinizdeki kumaşları da çubuğu kaplamak ya da fiyonk, gül gibi küçük figürler yaparak ayracı süslemek için kullanabilirsiniz.

Kitap ayracı yapımı için keçeli kalem de kullanabilirsiniz. Rengarenk keçeli kalemlerle süsleyeceğiniz bu ayraçları kendiniz kullanabilir ya da sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Fakat bunları keçeli kalem ile boyadığınızda suya girmemeleri lazım. Aksi halde boyası dağılacaktır.

Kullanmadığınız ojeleri de bu çalışmayı yaparak değerlendirebilirsiniz. Oje birçok hobi çalışmasında boya ve süsleme yapmak için kullanılan bir malzeme olduğu için siz de kitap ayracını oje ile renklendirebilirsiniz. Süslü tasarımlardan hoşlanıyorsanız bunun için simli veya metalik oje kullanabilirsiniz.

Elinizde boncuk, pul ya da buna benzer küçük aksesuarlar varsa bunları da dondurma çubuğuna yapıştırabilirsiniz. Bu şekilde hiç masraf yapmadan çok güzel bir kitap ayracına sahip olabilirsiniz.

Hediye paketlemek için kullanılan ince ve güzel desenli kağıtlarla da çubuğu kaplayabilirsiniz. İsterseniz dondurma çubuğunun tamamını kaplamak yerine bu kağıtlardan keseceğiniz minik desenleri yapıştırarak da süsleme yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle dondurma çubuğundan kitap ayracı nasıl yapılır? sorusunun cevabını paylaştık. Aşağıda bu konu ile ilgili görselleri paylaşıyoruz. Bunları inceleyerek siz de kendi tasarımınız olan kitap ayraçlarını kolaylıkla yapabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial