Dondurma Çubuğudan Balerin Yapımı

Dondurma Çubuğundan Balerin Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Dondurma çubuğundan balerin yapımı hem büyükler hem de çocukların yapabileceği çok kolay bir kendin yap uygulamasıdır. Son yıllarda ev dekorunda ve süslemesinde balerin figürü sıkça kullanılmaktadır. Biz de bu nedenle bugün sizlerle dondurma çubuğu ile balerinli süs yapabileceğiniz çok kolay bir proje paylaşmak istiyoruz. Küçük çocuğunuz varsa bu uygulamayı onunla birlikte yaparak, evde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Projenin yapımı için gerekli malzemeleri ve yapım aşamasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane dondurma çubuğu ya da hobi çubuğu
 • Renkli eva kağıdı
 • Kalem
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • Siyah keçeli kalem

Eva kağıdının bir tanesi balerinin başının yapımında kullanılacağı için bunu beyaz alabilirsiniz. Balerinin saçını yapacağınız renge göre siyah, sarı ya da kahverengi bir eva kağıdı daha lazım. Bir de balerin kıyafetini ne renk istiyorsanız ona uygun bir renk daha seçmelisiniz. Dondurma çubuğunu boyamak isterseniz istediğiniz renk bir akrilik boya veya oje kullanabilirsiniz.

Dondurma Çubuğundan Nasıl Balerin Yapılır?

Balerin yapımı üç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada baş, kol ve ayaklar yapılır. İkinci aşamada balerinin kıyafeti tasarlanır. Üçüncü ve son aşamada ise yapılan parçalar yerlerine yapıştırılarak sabitlenir. Dondurma çubuğundan balerin yapmak isteyenlerin aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamaları yeterli.

 • İlk önce balerinin başını yapmanız gerekiyor. Bunun için beyaz eva kağıdına kalem ile bir yuvarlak çizmeniz lazım. Bu konuda kolaylık olması için büyük bir metal parayı kullanabilirsiniz.
 • Baştan biraz daha büyük bir yuvarlak daha çizin. Bunun ortasını makas ile dikkatli bir şekilde keserek çıkrın. Böylece elinizde ortası delik bir yuvarlak olacak. Bu balerinin kolları. Bir kağıda iki tane de minik kalp çizin. Bunlar balerinin ayakkabıları olacağı için büyüklüklerini ona göre ayarlamanız lazım.
 • Daha sonra sarı, siyah ya da kahverengi kağıda saç çizin. İsterseniz saç yapmak için yün ip kullanmanız mümkün. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.
 • Baş ve diğer uzuvları bu şekilde hazırladıktan sonra sıra geldi balerin kıyafeti yapmaya. Eva kağıdından yuvarlak bir parça kesin. Bundan üçgen şeklinde bir parçayı keserek çıkarın. Çıkardınız bu parçayı yelpaze yapar gibi katlayarak balerin eteği şekli verin. Aynı renkten bir tane kalp yapın. Bir tane de küçük şerit kesin. Şerit yardımı ile iki parçayı birbirine ekleyin. Bu şekilde balerin elbisesi yapımı tamamlanmış oluyor.
 • En son tüm yaptığınız parçaları dondurma çubuğunun üzerine yapıştırın. Siyah keçeli kalem ile balerine göz yaparak uygulamayı tamamlayın.

Kendi tasarımınız olan sevimli balerini ister bu şekilde  kullanabilir, isterseniz arkasına mıknatıs takarak herhangi bir yere yapıştırarak da kullanabilirsiniz. Küçük kız çocuğunuz varsa böyle bir balerinle oynamak onun çok hoşuna gidebilir. Balerinli süs yapmak isteyenler aşağıdaki örnek projeyi inceleyerek konu hakkında daha iyi bilgi sahibi olabilirler.

Dondurma Çubuğundan Balerin Yapımı
Dondurma Çubuğundan Balerin Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial