Dondurma Çubuğu ile Yelpaze Yapımı

Dondurma Çubuğu ile Yelpaze Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Dondurma çubuğu ile yelpaze yapımı evde keyif alarak uygulayabileceğiniz çok kolay bir kendin yap çalışmasıdır. Yazın sıcak havalarda serinlemek için kullandığımız yelpazeler aynı zamanda evimiz için güzel bir dekor ürünüdür. Bugün sizlerle paylaşacağımız pratik uygulama sayesinde ister serinlemek, ister dekor ürünü olarak kullanmak için güzel bir yelpaze yapabilirsiniz. Tasarımı size ait olan bu yelpazeyi kendiniz kullanabilir ya da sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Evde yelpaze yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın yapılışını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte düz ya da desenli el işi kağıdı
  • Makas
  • 2 tane dondurma çubuğu
  • Yapıştırıcı
  • İnce bir kurdele

Elinizde desenini beğendiğiniz paket kağıdı varsa yelpaze yapımında bunu da kullanabilirsiniz.

Dondurma Çubuğu ile Nasıl Yelpaze Yapılır?

Dondurma çubuğundan yelpaze yapmak çok kolaydır. Yapacağınız yelpazeyi dondurma çubuğuna yapıştıracağınız için el işi kağıdını dondurma çubuğu ile aynı boyutta kesmelisiniz. Bu ayrıntıya dikkat ederseniz uygulamanın sonunda çok güzel bir yelpaze yapmanız mümkün.

  • İlk olarak el işi kağıdını makas ile uygun boyutta kesin.
  • Daha sonra kağıdı bir içe, bir dışa doğru kıvırın. Kıvırdığınız el işi kağıdının kalınlığını çubuğun kalınlığına göre ayarlamalısınız.
  • Kağıdın tamamını katladıktan sonra bunun başlangıç ve bitiş yerine yapışkan yardımı ile dondurma çubuklarını dikkatli bir şekilde tutturun.
  • Yelpazeyi bu şekilde yaptıktan sonra ince bir kurdele ile bağlayarak kapatabilirsiniz.

Bu uygulama sayesinde istediğiniz renkte küçük bir yelpaze yapmanız mümkün. Bu yelpazeyi ister duvar süsü olarak kullanabilir ya da çantanızda taşıyabilirsiniz. Daha şık bir tasarım oluşturmak isterseniz dondurma çubuklarını boyayabilir, küçük parlak taş ya da boncuklarla süsleyebilirsiniz. Yapacağınız yelpazenin daha kullanışlı olması için alt tarafına küçük bir kanca geçirebilirsiniz. Rengarenk el işi kağıtları ile böyle güzel yelpazeler yaparak bunları sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Bu uygulama çok pratik ve kullanılan malzemeler de ucuz olduğu için isteyen herkes evde kağıttan yelpaze yapımını deneyebilir. Daha büyük boyutta ahşap ya da plastik çubuklar kullanarak büyük bir yelpaze de yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Evde  kolay yelpaze yapımı hakkında bir proje arıyorsanız aşağıdaki resim size bu konuda ilham verebilir.

Dondurma Çubuğu ile Yelpaze Yapımı
Dondurma Çubuğu ile Yelpaze Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial