Dondurma Çubuğu ile Halhal Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Evde kendiniz veya sevdikleriniz için ipten şık bir halhal yapmak isterseniz paylaşacağımız örnek çalışmayı deneyebilirsiniz. Halhal her yaştan bayanın sevdiği bir aksesuar olup metal, ip ve daha farklı malzemelerden üretilmiş birçok çeşidi bulunmaktadır. İp halhal modelleri zarif ve şık görünümleri nedeni ile bayanların öncelikli tercihleri arasındadır. Siz de bu tarz aksesuarlar kullanmaktan hoşlanıyorsanız dondurma çubuğu ile halhal yapımı yöntemini deneyebilirsiniz. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Dondurma Çubuğu ile Halhal Yapımı

Evde yapabileceğiniz birçok farklı halhal modeli bulunmaktadır. Bizim sizlerle paylaşacağımız makrome halhal yapımı kolay bir model olmasının yanında şık görünümü ile de dikkat çekmektedir. Bu kolay halhal modelini hazırlamak için mumlu ip, paraşüt ipi ya da her hangi bir bileklik örme ipi kullanabilirsiniz.

Makrome Halhal
Makrome Halhal

İplerinizin kalınlığı bileklik modelinin farklı görünmesine neden olabileceği için 1 mm ve civarında kalınlıkta ipler kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Paylaştığımız örnek çalışmada 1 mm kalınlığında mumlu ipler kullanılmıştır.

Gerekli Malzemeler

 • 35 cm mumlu ip
 • 1,5 metre mumlu ip
 • Dondurma çubuğu
 • 2 adet boncuk
 • Makas
 • Bant

Dondurma Çubuğu ile Halhal Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeler hazır ise makrome halhal yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz.

 • İlk olarak 35 cm uzunluğundaki ipi baş ve alt kısmından 7 cm bırakarak düz bir zemine bantlayarak sabitleyin.
 • 1,5 metre uzunluğundaki diğer ipi bu sabitlediğiniz ipin alt kısmından geçirin. Tam ortasına denk getirin ve uçlarını hizalayın.
 • Sabit ipin bir sağ tarafından bir sol tarafından 4 şeklinde klasik düğüm yaparak 10 tane düğüm atın.
 • On birinci düğümü atarken ipleri yana doğru sıkmadan önce araya dondurma çubuğu koyun.
 • Dondurma çubuğu yandaki iplerin üzerinde aradaki sabit ipin ise altında kalacak şekilde olmalı.
 • Düğümü sıkıp yeniden 10 adet düğümü örmeye başlayın. Bu şekilde halhalı örüp tamamlayın.

Yapmış olduğunuz makrome halhalın kapama kısmını ayarlanabilir yapabilirsiniz. Bunun için asansör kapama, klasik kapama düğümü ya da ikili düğüm yöntemlerini kullanabilirsiniz. Ya da iki sap kısmına sadece boncuklar takıp ayak bileğinize normal düğüm atarak halhalı takabilirsiniz. Hazırlayacağınız halhal için iki ayrı renkte ip kullanabileceğiniz gibi tek renk ile de örebilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Aynı modelden bileklik yapmak isterseniz kullandığınız örme iplerinin daha kısasını kullanmanız yeterlidir. Evde bu güzel halhal modelini yapmak isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda dondurma çubuğu ile kolay halhal yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Farklı bir halhal modeli denemek isterseniz daha önce paylaştığımız zincir bileklik ve halhal yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kaynak: www.pratikhanem.com

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial