Dokunmatik Ekran Kalemi Nasıl Yapılır?
Sosyal medyada paylaş

Akıllı telefon ve tabletlerin kullanımında dokunmatik ekran kalemi büyük kolaylık sağlamaktadır. Sizin de bu tür bir kaleme ihtiyacınız varsa dışarıdan almak yerine evde kendiniz de yapabilirsiniz. Her evde bulunan malzemelerle yapacağınız bu kalemi çocuklarda severek kullanacaktır. Size anlatacağımız kolay uygulama sayesinde evde şık ve kullanışlı bir tasarıma imza atabilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz yazımızın devamında dokunmatik ekran kalemi nasıl yapılır? sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Dokunmatik Ekran Kalemi Nasıl Yapılır?

Evde dokunmatik kalem yapmak oldukça kolaydır. Bunun için öncelikle bir kalem, pamuk ve alüminyum folyoya ihtiyaç vardır. Kalem olarak kurşun kalem, ucu biten bir tükenmez kalem ya da bozulmuş bir uçlu kalem kullanılabilir. Elinizde normal pamuk yoksa makyaj pamuğu veya kulak çubuğunun ucundaki pamuğu da kullanabilirsiniz. Sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada bozuk bir uçlu kalem ve kulak çubuğu kullanılmış. Yaptığınız kalemin çalışması için ucundaki pamuğu çok az ıslatmanız gerekmektedir. Belirli bir süre sonra kalem çalışmamaya başlarsa ucunu tekrar ıslatmanız yeterli olacaktır.

Gerekli Malzemeler

  • Kalem
  • Kulak çubuğu
  • Alüminyum folyo
  • Makas
  • Bant

Bunların dışında süsleme yapmak isterseniz desenli bant kullanabilirsiniz. Yaptığınız dokunmatik kalemin pamuk kısmını suya batırarak rahatça kullanabilirsiniz.

Dokunmatik Ekran Kalemi Yapımı

Sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada bozuk bir uçlu kalem kullanılmıştır. Elinizde bu tür bir kalem ya da bitmiş tükenmez kalem varsa bunları dokunmatik kalem yapımında kullanabilirsiniz. Listedeki malzemeler hazır ise uygulamanın yapımına başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak kulak çubuğunun uçlarından birisini makas yardımı ile kesin.
  • Bu pamuk parçasını kalemin ucuna yerleştirin ve bant ile sıkı bir şekilde sarın.
  • Sonrasında uçtaki pamuğun yarısına gelecek şekilde alüminyum folyoyu kaleme sarın.
Dokunmatik Ekran Kalemi Yapımı Resimli Anlatım
Dokunmatik Ekran Kalemi Yapımı Resimli Anlatım
  • Folyonun kaleme daha sıkı sarılması için üste tekrar bant yapıştırın.
  • Bu şekilde kalemi yaptıktan sonra en üste desenli bant sararak süsleme yapabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra tablet kalemi yapımı tamamdır. Kalemin ucundaki pamuğu su ile biraz ıslatarak kullanabilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda dokunmatik ekran kalemi yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Elinizde kulak çubuğu yoksa pamuk kullanarak da dokunmatik kalem yapabilirsiniz bu konuda örnek bir çalışma incelemek isterseniz, evde dokunmatik ekran kalemi nasıl yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial