Diş Macunu Kapağı ile Kalem Başlığı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle evde kalem başlığı yapabileceğiniz kolay bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Günümüzde birçok atık malzeme farklı şekilde değerlendirilmektedir. Pet şişe, plastik kapak, teneke ve karton kutular, tuvalet kağıdı rulosu, yumurta kartonu bu malzemelerden sadece birkaçıdır. Hayal gücünüze ve el becerinize göre birçok malzemeyi değerlendirebilirsiniz. Bu konuda size fikir verebilmek için yazımızda, diş macunu kapağı ile kalem başlığı yapımı anlatıyoruz. Biten diş macunlarının kapağını atmak yerine değerlendirmek isterseniz uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Diş Macunu Kapağı ile Kalem Başlığı Yapımı

Evde kalem başlığı yapmak için genelde renkli kağıt, fon kartonu, keçe ve eva gibi malzemeler kullanılsa da farklı seçeneklerde bulunmaktadır. Örneğin biten diş macunu kapağının içine pipet geçirerek kalem başlığı yapabilirsiniz. Diş macunu kapağına dikkatli baktığınızda bunun şapkalı bir baş olduğunu fark edebilirsiniz. Bu görünümü belirginleştirmek için oje veya akrilik boya kullanabilirsiniz. Gerekli yerleri uygun renklerde boyayarak kısa sürede güzel bir kalem başlığı yapabilirsiniz. Hazırladığınız başlığın iç kısmına pipet yapıştırarak harika bir tasarıma imza atabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 2 tane diş macunu kapağı
 • 1 tane pipet
 • Makas
 • Birkaç farklı renkte oje ya da akrilik boya
 • Silikon tabancası

Diş Macunu Kapağı ile Kalem Başlığı Nasıl Yapılır?

Diş macunu kapağı ve diğer malzemeler hazır ise kalem başlığı yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak diş macunu kapağının ön tarafındaki düz kısmı bej rengi veya pembe renkte oje ile boyayın. Bu kısım yüz olacak.
 • Kapağın yan taraflarındaki çizgili kısımlar saç olacağı için bu kısımları da siyah, sarı ya da kahverengi olarak boyayabilirsiniz.
 • Kapağın üst kısmı da şapka olacağı için burayı istediğiniz renkte boyayabilirsiniz.
 • Sonraki aşamada uygun renkleri kullanarak ağız ve gözleri de yapın.
Diş Macunu Kapağı ile Kalem Başlığı Yapımı Resimli Anlatım
Diş Macunu Kapağı ile Kalem Başlığı Yapımı Resimli Anlatım
 • Bu şekilde kalem başlığı ana hatları ile ortaya çıkmış oluyor. Şimdi sıra geldi bunu kaleme takmak için gerekli olan parçayı yapmaya.
 • Kalın bir pipetten uygun boyutta parçayı makas ile kesin. Bunu silikon yardımı ile diş macunu kapağının içine yapıştırın.
 • Kız bebek yapmak isterseniz pipetin alt kısmına küçük kesikler yaparak bunları dışa doğru açtırıp elbise şekli verebilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra diş macunu kapağından kalem süsü yapımı tamamlanmış oluyor. Yazımızda anlattığımız bu kolay yöntem sayesinde bu kapakları atmak yerine değerlendirebilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda, diş macunu kapağından kalem başlığı yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Farklı bir malzeme ile kalem başlığı yapmak isterseniz, pipet ile kalem başlığı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial