Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer
Sosyal medyada paylaş

Dişlerdeki çürük ya da başka sebeplerden dolayı zaman zaman diş ağrısı ile karşılaşabiliriz. Özellikler gecenin bir vakti başlayan ve geçmek bilmeyen diş ağrısı bizi uykumuzdan mahrum edebilir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişen diş ağrısının çözümü doktora gidip gerekli tedaviyi olmaktan geçer. Diş ağrısını geçirmek amacı ile kolonya ya da alkol gibi ürünlere başvurmak faydadan çok zarar verebilir. Bunun yerine riske girmeden doğal çözümlere başvurabilirsiniz. Doktora gidene kadar geçici bir çözüm arayanlar için yazımızda; evde diş ağrısı nasıl geçer? sorusunun  cevabını paylaşıyoruz.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Bazen dişlerimizin arasına sıkışan yiyecek parçaları diş ağrısına neden olabilir. Böyle bir durumda dişleri fırçalamak ve diş ipi kullanmak sorunu çözmeye yardımcı olabilir. Böyle bir durumda dişleri fırçalarken ve diş ipi kullanırken sert hareketlerden kaçınmalısınız. Dişin arasındaki kalıntı çıktığında ağrı da kendiliğinden geçecektir. Sorun dişteki bir çürükten ya da diş eti iltihabından kaynaklanıyorsa o zaman daha farklı çözümlere yönelebilirsiniz. Evde diş için ağrı kesici varsa bunu kullanarak sorunu çözebilirsiniz. Soğuk, sıcak, tatlı yiyecek ve içecekler diş ağrısını artıracağı için bunlardan uzak durmalısınız.

Diş Ağrısı için Doğal Çözümler

Diş ağrısının sebebi diş etlerindeki iltihaplanma ise böyle bir durumda antiseptik özelliği olan sirke ve tuz işinize yarayabilir. 1 su bardağı ılık suyun içine 1 yemek kaşığı sirke sirke ekleyerek güzelce karıştırın. Hazırladığınız sirkeli su karışımı ile gargara yapın. Bu şekilde dişlerin içinde ya da aralarında yemek kalıntıları varsa onlarda çıkacaktır. İsterseniz gargarayı sirke yerine 1 su bardağı ılık su ve 1 çay kaşığı tuz kullanarak da yapabilirsiniz. İltihaplı diş ağrısına iyi gelen bir başka doğal çözüm de karbonattır. 1 bardak ılık suya, 1 çay kaşığı karbonat koyup güzelce karıştırın. Bu gargara ile ağzınızı güzelce çalkalayın.

Diş Ağrısını Geçirmenin Yolları

Diş ağrısını geçirmek için buz torbasını bir beze sararak 20 dakika boyunca ağrıyan dişin olduğu yanağın üzerinde bekletebilirsiniz. Bu kolay yöntem sayesinde diş ağrısı yavaş yavaş hafifleyecektir. Kurutulmuş karanfil de antibakteriyel özelliği nedeni ile diş ağrısını geçirmeye yardımcı olabilir. Eğer çiğneyebilecek durumda iseniz ağzınıza birkaç tane kurutulmuş karanfil alıp, ağrıyan dişinizle bunu hafifçe çiğneyebilirsiniz. İsterseniz kurutulmuş karanfili havanda dövüp toz haline getirdikten sonra ağrıyan dişin üzerine koyarak bekletebilirsiniz. Evde karanfil yağı varsa 1 bardak ılık suyun içine 9-10 damla damlatıp karıştırın. Bununla gargara yapmak da ağrıyı dindirmekte etkili olabilir.

Diş Ağrısına Çözüm Sarımsak

Doğal antibiyotik olan sarımsak iltihaplı diş ağrısı için faydalı olabilir. Sarımsak her ne kadar kötü kokusu ile rahatsızlık verse de diş ağrısına karşı etkili bir çözüm olabilir. Sarımsağı dişe iki farklı şekilde uygulayabilirsiniz. Bir diş sarımsağı ağrıyan dişinizin üzerine koyarak yavaş yavaş çiğneyebilirsiniz. Bunu yapmakta zorlanırsanız sarımsağı havanda döverek ezip ağrıyan dişin üzerine koyabilirsiniz. Bir süre sonra ağrı geçerek rahatlamanızı sağlayacaktır.

Bu yazımızda sizlerle diş ağrısına doğal çözümler paylaştık. Uyku pozisyonunuzda diş ağrısına etki eden bir durumdur. Yatay pozisyonda yattığınızda diş ağrısı daha çok artabilir. Bunu önlemek için mümkün olduğunca başınızı dik tutarak uyumaya çalışmalısınız. Yüksek bir yastık kullanmak da faydalı olabilir. Sizlerle paylaştığımız diş ağrısı geçirme yöntemlerinin geçici çözümler olduğunu unutmayın. Sorunun kesin çözümü için en kısa sürede doktora başvurarak gerekli tedaviyi olmanız gerekmektedir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial