Deterjan Kutusundan Kalemlik Yapımı

Deterjan Kutusundan Kalemlik Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Deterjan kutusundan kalemlik yapımı çok kolay bir kendin yap çalışması olduğu için isteyen herkes evde rahatlıkla uygulayabilir. Plastik ve teneke kaplar günümüzde farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Pet şişelerden ve konserve kutularından çocuklar için çok güzel kalemlikler de yapılmaktadır. Bugün sizlere bahsedeceğimiz projede deterjan kutusu çok güzel bir kalemliğe dönüşüyor. Siz de çocuğunuza kendi tasarımınız olan bir kalemlik yaparak onu mutlu etmek isterseniz bu kolay uygulamayı deneyebilirsiniz. Bu sayede biten deterjan kaplarını ve elinizdeki artık ipleri de değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Deterjan kutusundan kalemlik yapmak için gerek duyacağınız malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Deterjan kabı
 • İki farklı renkte yün ip
 • Makas
 • İğne
 • Deterjan kabına delik açmak için sivri bir metal cisim

Deterjan Kutusundan Nasıl Kalemlik Yapılır?

Deterjan kutusundan kalemlik yapmak için beyaz renkli her boyutta deterjan kabını kullanabilirsiniz. Uygulama öncesinde kutunun içini iyice temizleyin ve üzerindeki yapışkanlı kağıdı çıkarın. Sonrasında aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamaya başlayın.

 • İlk olarak deterjan kutusunun üst tarafını makas yardımı ile düzgün bir şekilde kesin. Kutuyu keserken kalemliğin boyutunu nasıl istiyorsanız ona göre kesmeniz gerekiyor.
 • Daha sonra sivri bir cisim ile kesmiş olduğunuz kabın etrafına aralarında biraz boşluk bırakarak delikler açın. İsteğinize göre bu delikler tek ya da çift sıra olabilir.
 • Delik açma işlemini tamamladıktan sonra ipi iğneye geçirin ve deliklere batırıp çıkararak kenar süslemesini oluşturun.
 • Kalemliğin kenarına yapacağınız desenleri yatay, dikey ya da çapraz olarak tasarlamanız mümkün. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

İsterseniz aynı uygulamayı ip yerine ince kurdele kullanarak da yapabilirsiniz. Bu tür orjinal kalemlikler çocuk ve gençlerin çalışma masasına çok yakışabilir. Böyle kenarları işlemeli kutular yaparak bunları salon ya da mutfakta dekor amaçlı olarak da kullanabilirsiniz. Siz de evde bu pratik ve eğlenceli geri dönüşüm projesini yapmak isterseniz bu konuda ilham almanız için aşağıda, deterjan kutusundan kalemlik yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Tüm ayrıntıları inceledikten sonra siz de hiç zorlanmadan bu çalışmayı uygulayabilirsiniz.

Deterjan Kutusundan Kalemlik Yapımı
Deterjan Kutusundan Kalemlik Yapımı

Önerilen makaleler

1 Yorum

 1. Deterjan kutularının kalemlik olarak kullanılması fikrine bayıldım. Konserve kutusundan yapılmış bir kalemliğim vardı. Paylaşımdaki kalemlikten de yapmak isterim. İp süslemesi de çok hoş durmuş.
  Teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial