Deterjan Kabından Oyuncak Araba Yapımı

Deterjan Kabından Oyuncak Araba Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Deterjan kabından oyuncak araba yapımı oldukça dikkat çekici bir geri dönüşüm projesi. Deterjan kabı, pet şişe ve karton kutular içleri boşaldıktan sonra farklı şekilde değerlendirilmektedir. Bu tür atık maddelerle çok güzel dekoratif ürünler ve çocuklar için oyuncaklar yapılmaktadır. Bu çalışmalardan birçok örneği sitemizde bulabilirsiniz. Bugün de biten deterjan kaplarını değerlendirebileceğiniz ilham verici bir çalışmadan bahsetmek istiyoruz. Deterjan kabından oyuncak araba yapmak hem atık maddeleri değerlendirmenize, hem de evde keyifli vakit geçirmenize yardımcı olabilir. Deterjan kabından oyuncak araba yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın yapım aşamalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte bir deterjan kabı
  • 4 tane tekerlek
  • Plastik kaba delik açmak için sivri bir cisim

Yapacağınız arabayı süslemek isterseniz eva kağıdı, fon kartonu ya da çıkartma kullanabilirsiniz. Arabaya kapı yapacaksanız o zaman falçata ya da keskin bir bıçağa da ihtiyacınız olabilir. Elinizde saplı deterjan kaplarından varsa bunlar şekil bakımından araba yapımı için daha uygundur.

Deterjan Kabından Nasıl Oyuncak Araba Yapılır?

Deterjan kabından araba yapmak için çocuğunuzun eski arabalarından çıkaracağınız tekerlekleri kullanabilirsiniz. Bunun dışında uygun boyutta plastik şişe kapaklarından ya da başka malzemelerden de tekerlek yapmanız mümkün. Yapacağınız tekerlekleri deterjan kabına vida ile tutturabilir ya da bunları uzun bir metal çubuğa geçirerek de takabilirsiniz. Şimdi uygulamanın yapılışını anlatmaya geçelim.

  • İlk olarak deterjan kabını güzelce yıkayarak temizleyin ve üzerindeki yapışkanlı kağıtları çıkarın.
  • Bu şekilde ön hazırlık aşamasını yaptıktan sonra plastik kabı sapı yukarıda kalacak şekilde tutun. Tekerlekleri ön ve arka taraflara sabitleyin.
  • Bu aşamadan sonra isterseniz arabanın üzerini süsleyebilir ya da olduğu gibi bırakabilirsiniz.
  • İsterseniz arabaya keskin bir nesne yardımı ile kapı açabilir ya da bunu boya ile çizerek de yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.
  • Elinizde sevimli çıkartmalar varsa bunları da arabanın üzerine yapıştırarak güzel bir süsleme yapmanız mümkün.
  • Tüm bu aşamalardan sonra oyuncak araba yapımı tamamdır.

İsterseniz uygulama öncesinde deterjan kabını istediğiniz bir renge boyayabilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız araba daha şık görünecektir. Yaptığınız bu arabayı çocuğunuz oynayabilir ya da onun odasında dekor amaçlı kullanabilirsiniz. Deterjan kabından araba yapımı hakkında daha iyi fikir sahibi olmanız için aşağıda bazı örnekler paylaşıyoruz. Siz de elinizdeki malzemelere ve el becerinize göre evde böyle bir çalışma yapmayı deneyebilirsiniz. Bu tür projeler ilginizi çekiyorsa plastik şişelerden nasıl oyuncak araba yapılır? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Deterjan Kabından Oyuncak Araba Yapımı
Deterjan Kabından Oyuncak Araba Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial