Deterjan Kabından Kalemlik Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Deterjan kabından kalemlik yapımı evde kolaylıkla uygulanabilecek bir geri dönüşüm çalışmasıdır. Okula giden çocuğu olan annelerin en çok şikayet ettiği konulardan birisi onların kalemlerinin ortalıkta dağınık bir görüntü oluşturmasıdır. Siz de bu konudan şikayetçi iseniz bugün paylaşacağımız pratik uygulama çok işinize yarayabilir. Kullandığımız deterjanların plastik kapları günümüzde birçok şekilde değerlendirilmektedir. Beyaz ya da farklı renklerde olan bu kaplar çocuklara oyuncak ve odaları için dekor ürünü yapmak için ideal malzemelerden birisidir. Bunların üzerleri farklı şekillerde süslenerek çok güzel dekoratif ürünler yapılabilir. Bu konudaki en pratik ve eğlenceli uygulamalardan birisi de deterjan kabından kalemlik yapmaktır. Beyaz renkteki plastik şişeler kesildikten sonra üzerlerine renkli yün iplerden desenler işlenerek çok güzel kalemlikler yapılabilir. Bu sayede hem plastik kaplar ve artık yün ipler değerlendirilmiş olur hem de hiç masraf yapmadan çocuğunuzun kalemlerini muhafaza etmek için güzel bir kalemliğe sahip olabilirsiniz. Bu fikir hoşunuza gitti ise gerekli malzemeleri ve uygulamanın detaylarını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • Deterjan kabı
  • Falçata
  • Renkli yün ip
  • Makas
  • Sivri bir demir parçası ( deterjan kaplarının üzerine delik açmak için )
  • Tığ ya da kalın bir iğne

Deterjan kabından kalemlik nasıl yapılır? diye merak edenler için çalışmayı ana hatları ile kısaca anlatalım. Uygulamayı yapmaya başlamadan önce deterjan kabını güzelce yıkayarak temizleyin. Kullanacağınız kısımda yapışkanlı kağıt varsa bunu da çıkardıktan sonra çalışmaya başlayabilirsiniz.

  • İlk önce deterjan kabını dikkatli bir şekilde falçata yardımı ile güzelce kesin. Falçata ile kesme işlemini uygularken aynı zamanda kalemliğin boyunu ayarlamış olduğunuz için bu aşama oldukça önemli.
  • Plastik şişenin her yerinin eşit şekilde kesilmesi görsel bütünlük açısından önemli olduğu için dilerseniz önce bir kalem ile şişenin etrafından keseceğiniz noktaları işaretledikten sonra kesin.
  • Deterjan kabının alt kısmını kestikten sonra kalemlik ana hatları ile ortaya çıkmış oluyor. Bu aşamadan sonrası sizin el becerinize ve hayal gücünüze bağlı.
  • Deterjan kaplarının üzerine istediğiniz şekilde delik açın ve buralara tığ ya da iğne ile istediğiniz gibi desenler yaparak uygulamayı tamamlayın.

Kolay kalemlik yapımı ile ilgili aşağıda paylaştığımız örnekler bu konuda size bir fikir verebilir. Eğer bu şekilde işleme veya battı çıktı yapamazsanız boya ile istediğiniz gibi desenler de yapmanız mümkün. Böyle güzel bir kalemlik çocuğunuzun çalışma masasına çok yakışacaktır.

Deterjan Kabından Kalemlik Yapımı
Deterjan Kabından Kalemlik Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial