Deterjan Kabından İp Saklama Kabı Yapımı

Deterjan Kabından İp Saklama Kabı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Deterjan kabından ip saklama kabı yapımı el işi yapmaktan hoşlanan bayanların dikkatini çekecek bir uygulama olabilir. Dantel ya da yün ile örgü örmeyi seven bayanlar bu ipleri muhafaza ederken koyacak yer bulmakta zorlanabilirler. Bugün sizlerle paylaşacağımız çok kolay uygulamayı evde yaparak siz de iplerinizi güzel bir kapta tertemiz muhafaza edebilirsiniz. Karton, plastik ve bunun gibi sert nesnelerin üzerine kesikler açılıp, bunların arasından ip geçirerek yapılan şerit örgüsü deneyenlerin çok hoşuna gitmektedir. Örgü örmeyi bilmeyen bayanlar için de böyle bir çalışma evde vakit geçirmek için faydalı olabilir. Rengarenk ipler ile güzel bir kap yapmak isterseniz aşağıda bunun için gerekli malzemelerin listesini ve projenin ayrıntılarını bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Deterjan kabı
 • Falçata ya da bıçak
 • İstediğiniz renkte yün ipler
 • Makas
 • İstediğiniz renkte kumaş parçası

Deterjan Kabından İp Saklama Kabı Nasıl Yapılır?

Uygulamaya başlamadan önce deterjan kabını güzelce yıkayarak içini temizleyin. Daha sonra bunu üst tarafını kesin. Alt tarafından kap yapılacağı için istediğiniz boyutta bir ayarlama yapmalısınız. Plastik kap hazır ise bu keyifli kendin yap projesini uygulamaya geçebilirsiniz.

 • Falçata ya da keskin bir bıçak yardımı ile kabın üzerine eşit aralıklarda kesikler yapın. Bu kesiklerin arasından ip geçirilerek kabın üzerine şerit şeklinde desenler oluşturulacağı için kesiklerin arasındaki mesafeyi şeritleri istediğiniz boyutta ayarlamaya dikkat etmelisiniz.
 • Bu kesikleri plastik kabın üst kısmından yapmaya başlayın fakat altına kadar tamamen kesmeyin. Alttan istediğiniz kadar boşluk bırakarak şeritler için zemin hazırlayabilirsiniz.
 • Şerit deseni yapmak için zemini oluşturduktan sonra sıra geldi işin en zevkli kısmına.
 • İplerden bir tanesini kesiklerin arasından geçirerek alt tarafa kadar getirin. İpin ucundan biraz pay bırakarak iç tarafta düğüm yaparak sıkılaştırın ki sonradan ipler kayarak desen bozulmasın.
 • İpi yapmış olduğunuz kesiklerin bir içinden, bir dışından geçirerek bu şekilde 4 ya da 5 sıra yapın. Bunu yaparken ipi sıkı bir şekilde dolamaya dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Sonrasında bu ipin ucunu makas ile kesip diğer ipi düğüm atarak bağlayın ve aynı yöntemi uygulayarak yine 4 veya 5 sıra şerit oluşturun.
 • Aralarda renk geçişleri yaparak kabın üst tarafına kadar deseni yaptıktan sonra makas ile ipin ucunu kesin ve iç tarafta görünmeyecek şekilde düğüm atarak sabitleyin.
 • Kumaştan 2 parmak genişliğinde bir şerit kesin ve bunu kabın üst tarafına dikerek ya da yapıştırarak sabitleyerek uygulamayı tamamlayın.

Tüm bu aşamaları dikkatli bir şekilde yaptığınızda severek kullanacağınız bir ip saklama kabınız olacaktır. Bu kabı isterseniz farklı şekillerde de değerlendirmeniz mümkün. Kullanışlı ve güzel görünüme sahip olan bu kabın içine sabunlarınızı koyarak banyonuz için güzel bir dekor ürünü olarak da kullanabilirsiniz.

Sizlerle paylaştığımız aşağıdaki örnek uygulama deterjan kabından neler yapılır? sorusunun cevabını merak edenlere konu hakkında fikir verebilir. Bu projeyi sadece deterjan kabı ile değil her türlü plastik kap ile yapabilirsiniz.

Deterjan Kabından İp Saklama Kabı Yapımı
Deterjan Kabından İp Saklama Kabı Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial