Deterjan Kabı ile Kitap Ayracı Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Deterjan kabı ile kitap ayracı nasıl yapılır? bunu öğrenerek siz de evde kendiniz ya da sevdikleriniz için güzel bir kitap ayracı tasarlayabilirsiniz. Karton ya da kağıt yerine daha dayanıklı olan plastik bir ayraç kullanmak isterseniz size bahsedeceğimiz kolay geri dönüşüm çalışmasını uygulayabilirsiniz. Tuvalet kağıdı ruloları ve pet şişeler gibi deterjan kapları da farklı şekillerde değerlendirilebilir. Daha önceden bu tarz çalışmalardan örnekleri sizlerle paylaştık. Bugün de sizler için deterjan kabı kullanarak kitap ayracı yapabileceğiniz çok kolay bir çalışma hazırladık. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve kitap ayracı yapımının resimli anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Deterjan Kabı ile Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Evde kitap ayracı yapımı için kağıt, karton, keçe ve eva gibi farklı malzemeler kullanılmaktadır. Yapacağınız kitap ayracını bedavaya getirmek isterseniz biten deterjanların kaplarını kullanabilirsiniz. Deterjan kabı ile kitap ayracı nasıl olur? diye merak ediyorsanız yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Uygulamanın yapımı için plastik kapların düz kısmı kullanılmaktadır. Bu tür yapıya sahip her türlü plastik kabı kullanmanız mümkün. Boş plastik kabı güzelce temizledikten sonra bunu makas ile istediğiniz uzunlukta ve kalınlıkta keserek, zevkinize uygun bir kitap ayracı yapabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan artan keçe ya da eva gibi malzemeler varsa bunları da ayraç süslemesinde kullanarak değerlendirebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane deterjan kabı
 • Falçata
 • Makas
 • Cetvel
 • Kalem
 • Süsleme yapmak için eva ya da keçe
 • Yapıştırıcı

Bunların dışında isterseniz kitap ayracına takmak için ip de kullanabilirsiniz.

Deterjan Kabı ile Kitap Ayracı Yapımı

Uygulamanın yapımına başlamadan önce deterjan kabının üzerinde bulanan yapışkanlı kağıdı güzelce çıkararak temizleyin. Sonrasında kitap ayracı yapımı için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • Kitap ayracı yapımında plastik kabın düz kısmı kullanılacağı için ilk olarak deterjan kabının alt ve üst taraflarını falçata yardımı ile keserek çıkarın.
 • Deterjan kabını düz bir zemine alın üzerine cetveli yerleştirerek yapacağınız kitap ayracının boyutuna göre gerekli işaretlemeleri yapın.
 • Çizgilerin üzerinden makas ile geçerek dikkatli bir şekilde kesin.
 • Bu şekilde plastik kitap ayracı yaptıktan sonra isterseniz makas ile kenarlarını tırtıklı keserek daha şık bir tasarım oluşturabilirsiniz.
 • Son olarak ayracın uç kısmına eva ya da keçe ile kalp ya da başka bir şekil yaparak yapıştırın. Diğer tarafa da delik açıp buradan ipi geçirin.

Tüm bu aşamalardan sonra kitap ayracı yapımı tamamdır. Bunu kendiniz kullanabilir ya da sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Uygulamanın yapımında renkli deterjan kapları kullanarak rengarenk tasarımlar oluşturabilirsiniz. İsterseniz kitap ayracının üzerine oje ya da akrilik boya ile küçük süslemeler de yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda deterjan kabı ile kitap ayracı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Değerlendirmek istediğiniz başka plastik kaplar varsa daha önce paylaştığımız, ayran kabı ile kedi yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Deterjan Kabı ile Kitap Ayracı Resimli Anlatım
Deterjan Kabı ile Kitap Ayracı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial