Desenli Bant ile Kavanoz Süslemesi Yapımı

Desenli Bant ile Kavanoz Süslemesi Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Desenli bant ile kavanoz süslemesi yapımı evde keyif alarak uygulayabileceğiniz bir geri dönüşüm uygulamasıdır. Çoğumuzun mutfağında boş cam kavanoz bulunmaktadır. Bunları atmak yerine farklı şekillerde değerlendirmek mümkündür. Bu kavanozları boyayabilir, üzerlerine boncuk, pul ya da küçük parlak taşlarla süsleme yapabilirsiniz. Boyama ve süsleme ile uğraşmak yerine daha kolay bir uygulama yapmak isterseniz bunun için desenli bant kullanabilirsiniz. Desenli bant ile kavanoz süslemesi yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Desenli Bant ile Kavanoz Süslemesi Yapımı

Evde desenli bant ile kavanoz süslemek oldukça kolaydır. Bunun için tek yapmanız gereken uygulamaya başlamadan önce nasıl bir tasarım yapacağınıza karar vermek. Cam kavanozun tamamını desenli bant ile kaplayabilir ya da bizim yaptığımız gibi sadece arada desenli bant ile ince şeritler oluşturabilirsiniz. İsterseniz bantı kavanoza dikey ya da yatay olarak yapıştırabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Gerekli Malzemeler

Desenli Bant ile Kavanoz Süslemesi Yapımı-1
Desenli Bant ile Kavanoz Süslemesi Yapımı-1
  • 1 tane cam kavanoz
  • Desenli bant
  • Makas

Uygulamanın yapımında düz bir yüzeyi olan her türlü cam kavanoz kullanılabilir. Kırtasiye ya da hobi malzemeleri satan yerlerde istediğiniz renk ve desenlerde bantlar bulabilirsiniz.

Desenli Bant ile Kavanoz Süslemesi Nasıl Yapılır?

Uygulamayı yapmaya başlamadan önce cam kavanozun üzerindeki yapışkanlı etiketi çıkarmanız gerekiyor. Bir kaba bulaşık deterjanı ve ılık su karışımı hazırlayıp kavanozu bu suda bir süre bekleterek etiketi kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Kavanozu bu şekilde temizledikten sonra desenli bant ile süsleme yapmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

  • Desenli bantı kavanozun üst tarafına yatay olarak boydan boya sarın ve bantın ucunu makas ile kesin.
  • Daha sonra arada biraz boşluk bırakarak tekrar desenli bant yapıştırın.
  • Bu şekilde cam kavanozu desenli bant ile kaplayarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Bu çalışmayı yaparken bantı düzgün bir şekilde yapıştırmalı ve arada hava kabarcığı kalmamasına dikkat etmelisiniz. Bu yöntemi uygulayarak çocuğunuz için güzel bir kalemlik ya da kendinize baharatlık takımı yapabilirsiniz. Aynı işlemi düz cam vazolara uygulayarak onların da daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda desenli bant ile kavanoz süslemesi resimli anlatım paylaşıyoruz. Evde kavanoz süslemesi yapımı hakkında farklı kendin yap çalışmaları incelemek isterseniz daha önce paylaştığımız kavanoz süslemesi nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Desenli Bant ile Kavanoz Süsleme
Desenli Bant ile Kavanoz Süsleme

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial