Desenli Bant ile Çerçeve Süslemesi
Sosyal medyada paylaş

Desenli bant ile çerçeve süslemesi evde yapılabilecek en kolay kendin yap çalışmalarından birisidir. Desenli bantlar sayesinde ahşap yüzeylere çizim yapmadan ve boyamadan çok güzel desenler çıkarmak mümkündür. Bu tür çalışmalar hakkındaki birçok örneği sitemizde bulabilirsiniz. Bugün sizlere bahsedeceğimiz desenli bant ile çerçeve süslemesi yapımı da bu pratik uygulamalar arasındadır. Eski resim çerçevesini yenilemek ya da ahşap ayna çerçevesini daha şık bir hale getirmek isterseniz bu çok kolay uygulamayı yapmayı deneyebilirsiniz. Gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın yapılışı hakkındaki ayrıntıları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Ahşap bir çerçeve
  • Desenli bant
  • Makas

Kırtasiye ve hobi malzemeleri satan yerlerde zevkinize uygun her çeşit desenli bandı rahatlıkla bulabilirsiniz. Uygulamanın yapımında her türlü ahşap çerçeveyi kullanmanız mümkün.

Desenli Bant ile Nasıl Çerçeve Süslenir?

Desenli bant ile süsleme yapmak kolay fakat biraz dikkat gerektiren bir çalışmadır. Çerçeve süslemesi yapmak için tek desenli bant kullanabileceğiniz gibi farklı desende birkaç tane bant da kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Birkaç tane desenli bant kullanacaksanız bunların renklerinin birbiri ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Şimdi gelelim uygulamanın nasıl yapıldığına.

  • Süsleme yapacağınız çerçeveyi düz bir zemine koyun.
  • Bu çerçevenin tasarımına göre desenli banttan makas yardımı ile uygun büyüklükte parçalar kesin.
  • Bantların kenarında fazlalık varsa bunları çerçevenin arkasına yapıştırabilirsiniz.
  • Desenli bandı çerçevenin üzerine yapıştırırken, bu çerçevenin şekline ve kenarlarının oyuntusuna göre bandı yatay veya dikey olarak yapıştırabilirsiniz.
  • Çerçevenin her yerini bu şekilde desenli bant ile kapladıktan sonra çerçeveyi hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu çok kolay kendin yap çalışması sayesinde düz bir resim çerçevesini daha şık bir hale getirebilirsiniz. Evinizde eski olduğu için kullanmadığınız ahşap çerçeveler varsa bunları da desenli bant ile süsleyerek yenilemeniz mümkün. Alacağınız düz bir çerçeveyi güzel desenli bantlarla süsleyerek sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Hayal gücünüzü devreye sokarak farklı desenli bantlar kullanarak şıklığı ile dikkat çeken harika dekor ürünleri yapabilirsiniz. Evde kolay çerçeve süslemesi yapımı hakkında aşağıda sizlere ilham verecek bir örnek paylaşıyoruz. Bu tür çalışmalar yapmaktan hoşlanıyorsanız, desenli bant ile dekoratif vazo yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Desenli Bant ile Çerçeve Süslemesi
Desenli Bant ile Çerçeve Süslemesi

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial