Dekoratif Kelebek Yapımı Videolu Anlatım

Dekoratif Kelebek Yapımı Videolu Anlatım
Sosyal medyada paylaş

Dekoratif kelebek yapımı videolu anlatım sayesinde siz de karton ile harika kelebekler yapabilirsiniz. Günümüzde kelebek figürü ev dekorunda sıkça kullanılmaktadır. Karton ya da başa malzemeler kullanılarak yapılan rengarenk kelebekler duvar ve kapı süslemesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bu kelebeklerden bebek odası için çok güzel sarkaç süsler de yapılmaktadır. Ev süslemesinde sticker ya da magnet olarak da kullanılan karton kelebekler özel günlerde de çok işe yaramaktadır. Siz de evinizi rengarenk kelebeklerle süslemek isterseniz, dekoratif kelebek yapımı için gerekli malzemeleri ve uygulamanın videolu anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • İstediğiniz renkte bir fon kartonu
 • İstediğiniz renkte simli-yapışkanlı eva kağıdı
 • İstediğiniz boyutta kelebek şablonu
 • Kurşun kalem
 • Makas
 • Yapıştırıcı

Fon Kartonu ile Nasıl Dekoratif Kelebek Yapılır?

Fon kartonundan kelebek yapmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

 • İlk olarak kelebek şablonunu kartonun üzerine yerleştirin ve kurşun kalem yardımı ile etrafından geçin.
 • Bu şekilde fon kartonuna kelebeği çizdikten sonra bunu makas ile güzelce kesin.
 • Yapmış olduğunuz kelebeği ortadan ikiye katlayın ve buraya parmağınızla bastırarak iz çıkmasını sağlayın. Bu şekilde kelebeğin şekli daha güzel olacaktır.
 • Kelebeğin kanatlarını süslemek için simli eva kağıdından makas ile küçük parçalar kesin. Bunları kanatlara aralarında biraz boşluk bırakarak yapıştırın.
 • Simli eva kağıdından küçük çubuk şeklinde bir parça kesin ve bunu da kelebeğin kanatlarının ortasına yapıştırın.
 • Tüm bu aşamalardan sonra dekoratif kelebek yapımı tamamlanmış oluyor. Simli eva kağıdının arkası yapışkanlı olduğu için kelebeğin ortasındaki çubuk yardımı ile bunu istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.

Sizlerle paylaştığımız videoda pembe fon kartonu ile kelebek yapılmış. Siz isterseniz başka renkte fon kartonu da kullanabilirsiniz. Kelebek yapmak için çok büyük karton gerekmediği için elinizde başka çalışmalardan kalan fon kartonları varsa bunları da kelebek yaparak değerlendirebilirsiniz. Uygulamayı yaparken simli eva kağıdı yerine normal eva kağıdı da kullanılabilir. Böyle bir durumda evayı kartona tutturmak için yapıştırıcı kullanmanız gerekmektedir. Kelebeğin kanatlarını eva kağıdı yerine el işi kağıdı ya da küçük boncuklarla da süslemeniz mümkün. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Bu pratik uygulama sayesinde, yapacağınız farklı renk ve boyutlardaki kelebeklerle evinizin dekorunu daha dikkat çekici bir hale getirebilirsiniz. Siz de evde bu güzel kendin yap çalışmasını yapmak isterseniz, aşağıda paylaştığımız Pratik Tv tarafından hazırlanmış olan dekoratif kelebek yapımı videolu anlatımı izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=QbcvIM5nyiI&t=8s

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial