Defter Nasıl Kaplanır
Sosyal medyada paylaş

Okullar açılında defter ve kitap kaplama işleri başlamaktadır. Bu konuda zorluk çekmemek için hazır olarak satılan kaplardan alarak bunları kullanabilirsiniz. Bu tür kaplar yerine normal defter kaplarından kullanacaksanız, defter nasıl kaplanır? sorusunun cevabını merak edebilirsiniz. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için yazımızda defter kaplamanın püf noktalarını anlatıyoruz. Evde uzun uzun uğraşmadan ve hiçbir zorluk yaşamadan işinizi bitirmek isterseniz size bahsedeceğimiz pratik yöntemi uygulayabilirsiniz.

Defter Nasıl Kaplanır?

Küçük çocuğunuz varsa onun kitap ve defter kaplama işi size kalmaktadır. Daha önce kitap ve defter kaplaması yapmayanlar ilk denemede çeşitli zorluklar yaşayabilirler. Yanlış teknik uygulanması sonucunda kap gergin kalarak yırtılabilir ya da tam tersi bol olduğu için çirkin bir görünüme neden olabilir. Bu tür sorunlar yaşamamak için kaplama işini doğru teknikle yapmaya çalışmalısınız. Bu konuda tek yapmanız gereken kırtasiyeden kap almak ve aşağıda anlattığımız yöntemi uygulamak. Defter kaplarken bu işi düz bir zeminde yapmaya dikkat etmelisiniz. Uygulama esnasında kabı fazla gerdirmeniz halinde yırtılabilir. Özellikle şeffaf ve naylonumsu kaplarda bu sorun daha çok yaşanmaktadır.

Defter Kaplama Yöntemi

Evde defter kaplaması yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler; defter kabı, bant ve makastır. Malzemeler hazır ise aşağıdaki yöntemi uygulayarak kısa sürede güzel bir kaplama yapabilirsiniz.

 • Defter kabını düz bir zemine yayın.
 • Kabın üzerine defteri koyun ve kenarlardan 5 cm kadar pay bırakıp fazlalığı makas ile kesin.
 • Normal bir defter kullanıyorsanız bu tarz defterler kapağından ayrıldığı için işiniz daha kolay olacaktır.
 • Defteri kapağından ayırıp alt ve üstteki fazlalıkları içe doğru kıvırarak hafifçe ittirin. Bu esnada kabın kaymamasına dikkat etmelisiniz.
 • Daha sonra banttan küçük bir parça kesip kabı defter kapağına yapıştırın.
 • Diğer tarafa da aynı işlemi uygulayın.
 • Kabın köşelerini içe doğru kıvırıp ek yerine bant yapıştırın.
 • Kabın fazlalığını defterin iç tarafına doğru kıvırarak bant yardımı ile kapağa yapıştırın.
 • Ciltli bir defter kullanıyorsanız o zaman defteri kabın üzerine koyduktan sonra ciltli yeri zeminde olacak şekilde dik tutun ve makas ile cilt ayrımına kadar sağ ve sol taraftan kesin.
 • Sonrasında kabı defterin kapağına doğru kıvırarak iç kısımda bantlayın.
 • Alt ve üst tarafa aynı işlemi uyguladıktan sonra köşeleri içe doğru kıvırarak ek yerini bantlayın.
 • Kalan defter kabını kapağın iç tarafına doğru kıvırıp bant ile yapıştırın.

Tüm bu aşamalardan sonra defter kaplaması yapımı tamamdır. Evde kitap nasıl kaplanır? sorusunun cevabını merak ediyorsanız aynı yöntemi kitaplar içinde uygulayabilirsiniz. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için aşağıda defter kaplaması yapımı hakkında bir video paylaşıyoruz. Defter ve kitaplarınızı kendi yaptığınız sticker ile süslemek isterseniz, evde sticker nasıl yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial