Defter Kapağı ile Kitap Ayracı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Defter kapağı ile kitap ayracı yapımı evde keyif alarak yapacağınız bir kendin yap çalışmasıdır. Çocuğunuz varsa onun biten defterinin kapağını atmak yerine bununla çok güzel kitap ayraçları yapabilirsiniz. Üzerinde desenler olan defter kapaklarını kullanarak harika tasarımlar oluşturabilirsiniz. Okul öncesi çocuklar da bu çalışmayı hiç zorlanmadan yapabilirler. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Defter Kapağı ile Kitap Ayracı Yapımı

Evde karton kitap ayracı yapımı için biten defterlerin kapağını kullanabilirsiniz. Bu karton kapakların üzerine kalp ya da yıldız gibi şekiller çizebileceğiniz gibi isterseniz klasik cetvel şeklinde ayraçlar da yapabilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada 1 defter kapağı ile 5 tane kitap ayracı yapılmış. Siz de kendiniz ya da sevdikleriniz için böyle sevimli kitap ayraçları yapmak isterseniz işe listede vereceğimiz malzemeleri temin etmekle başlayabilirsiniz.

Defter Kapağı ile Kitap Ayracı Yapımı-1
Defter Kapağı ile Kitap Ayracı Yapımı-1

Gerekli Malzemeler

  • Defter kapağı
  • Kalem
  • Makas

Bunların dışında yapacağınız kitap ayracının modeline uygun kalıplar kullanabilirsiniz.

Defter Kapağı ile Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulayarak kısa sürede çok güzel kitap ayraçları yapabilirsiniz.

  • Çizim yeteneğinize güvenmiyorsanız uygulamaya kalıp hazırlamakla başlayabilirsiniz. Bir karton ya da kağıt üzerine istediğiniz şekli çizin. Bunu makas ile keserek kalıbı hazırlayın.
  • Sonraki aşamada kalıbı defter kapağının üzerine yerleştirin ve etrafından kalem ile geçerek çizimi yapın.
  • Bu şekilde istediğiniz sayıda çizim yaptıktan sonra bunları makas ile dikkatli bir şekilde kesin.
  • Yuvarlak, kalp ya da yızdız şeklinde yaptığınız ayraçları ortadan ikiye katlayın ve kitap sayfalarının geçebileceği büyüklükte kesik yapın.

Tüm bu aşamalardan sonra defter kapağı ile kitap ayracı yapımı tamamlanmış oluyor. İsterseniz aynı uygulamayı defter kapağı yerine desenli ya da düz karton ile de yapabilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda defter kapağı ile kitap ayracı yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Bu tarz çalışmalar ilgi alanıza giriyorsa daha önce paylaştığımız mıknatıslı kitap ayracı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Defter Kapağı ile Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım
Defter Kapağı ile Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial