Dantel ve İple Kavanoz Süslemesi
Sosyal medyada paylaş

Dantel ve iple kavanoz süslemesi yapımı keyifli bir hobi çalışması olduğu için dikkatinizi çekebilir. El yapımı vazo ve mumluklar şık görünümleri ile dikkat çektiğinden günümüzde birçok kişi boş kavanoz ya da şişelerle bu tür dekoratif ürünler yapmaktadır. Böyle çalışmalar sayesinde hem evde sıkılmadan vakit geçirebilir hem de güzel bir dekor ürününe sahip olabilirsiniz. Evde dantel ve iple kavanoz süslemesi yapmak isterseniz bunun için gerekli malzemeleri ve uygulamanın yapılışı hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Dantel ve İple Kavanoz Süslemesi

Evde kavanoz süslemesi yapmak isterseniz bunun için ip ya da dantel kullanabilirsiniz. Bu sayede elinizdeki artık ip parçalarını ya da kullanmadığınız dantelleri değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Süslediğiniz cam kavanozların içine çiçek koyarak bunları salon ya da oturma odanızda dekor ürünü olarak kullanabilirsiniz. İsterseniz süsleme yaptığınız kavanozların içine mum koyarak bunları mumluk olarak da kullanmanız mümkün. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Gerekli Malzemeler

Dantel ve ip ile kavanoz süslemesi yapmak için istediğiniz boyutta cam bir kavanoz kullanabilirsiniz. Kavanozun yüzeyini kaplamak için ip ya da dantel gerekmektedir. Bunların yanı sıra kaplama yapacağınız malzemeyi tutturmak için yapıştırıcı da gereklidir. İp olarak her türlü yün ip kullanılabilir. Kavanoz süslemesi yaparken tek renk ip kullanabileceğiniz gibi dilerseniz birkaç farklı renkte ip de kullanmanız mümkün. Dantel olarak da beyaz ya da renkli her türlü dantel kullanılabilir. Ayrıca güpür, tül ya da farklı kumaşlar da kavanoz süslemesi yapımında kullanılabilir.

Dantel ve İple Kavanoz Nasıl Süslenir?

Dantel ve iple kavanoz süslemesi yapmak için ip kullanacaksanız tek yapmanız gereken ipi kavanozun üzerine sıkı bir şekilde sararak tüm yüzeyi kaplamak. İpin sökülmemesi için başlangıç ve bitiş yerlerini yapışkan ile tutturmanız gerekiyor. Eğer dantel ile kavanoz süslemesi yapacaksanız bunun için kavanozu kaplayacak boyutta bir kavanoz kullanmalısınız. Düz bir zemine danteli serip bunun üzerine kavanozu koyduktan sonra dantelin iki ucunu açılmayacak şekilde yapışkan ile tutturmalısınız.

Kavanozu dantel ile kapladıktan sonra yapışkan kullanmak yerine ağız kısmına ya da ortasına bir ip bağlayarak da süsleme yapabilirsiniz. Kavanozu ip ya da dantel ile süslediğiniz gibi gazoz şişesi ya da diğer cam şişelere de aynı şekilde süsleme yapabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde cam kavanoz ve şişeleri çöpe atmak yerine dekoratif ürün yaparak değerlendirebilirsiniz.

Evdeki kullanmadığınız kavanozları ip ya da dantel ile süsleyerek dekoratif vazo yapmak isterseniz aşağıdaki görsellerden ilham alabilirsiniz. Evde bu tür kolay kendin yap projeleri denemekten hoşlanıyorsanız daha önceden paylaştığımız, kavanozdan dantelli mumluk yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Şişeden Vazo
Şişeden Vazo
Cam Şişeden Dekoratif Vazo
Cam Şişeden Dekoratif Vazo
Kavanozdan Dantelli Mumluk Yapımı
Kavanozdan Dantelli Mumluk Yapımı
Dantel ve İple Kavanoz Süslemesi
Dantel ve İple Kavanoz Süslemesi

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial