Damacana Kapağından Kazan Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Damacana kapağından kazan yapımı evde en kolay uygulayabileceğiniz geri dönüşüm çalışmalarından birisidir. Pet şişe kapakları gibi damacana kapakları da farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Damacana suyu kullanıyorsanız bunları açtıktan sonra kapaklarını atmak yerine bizim yaptığımız gibi güzel bir dekoratif süs yapabilirsiniz. Evde damacana kapağı ile küçük bir kazan tasarlamak isterseniz uygulamanın detaylarını ve videolu anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Damacana Kapağından Kazan Yapımı

Evde dekoratif süs yapımı için damacana kapağı kullanmak isterseniz bu kapağın kenarını çıkararak ya da bizim yaptığımız gibi kenarı ile birlikte kullanabilirsiniz. Bu plastik kapağın içi derin olduğu ve ağız kısmında küçük bir kulp bulunduğu için bununla dekoratif bir kazan yaptık. Küçük çocuğunuz varsa bu size bahsedeceğimiz yöntemi uygulayarak onun için oyuncak kazan da yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 2 tane damacana kapağı
  • Desenli bant
  • Makas
  • Silikon tabancası

Malzeme listesinde bulunan desenli bant ile damacana kapağına kaplama yapılmaktadır. İsterseniz kaplama yapmak için keçe ya da eva da kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Damacana Kapağından Kazan Nasıl Yapılır?

Dekoratif kazan yapmak için tek bir damacana kapağı kullanılmaktadır. Diğer kapağın ise sadece kulpu gerekmektedir. Bu nedenle uygulama öncesinde damacana kapaklarından bir tanesinin kulpunu makas yardımı ile keserek çıkarmanız gerekiyor. Bu ön hazırlık aşamasının ardından güzel bir dekoratif süs yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak damacana kapağının kesik olan kısmını silikon yadımı ile yapıştırarak yerine tutturmalısınız.
  • Diğer kapaktan kestiğiniz minik kulpu da yerine dikkatli bir şekilde yapıştırın.
  • Bu şekilde kazanı yaptıktan sonra bunun üzerine desenli bant ile kaplama yaparak daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan kalan keçe, eva ya da kumaşlar varsa bunları kaplama yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra dekoratif kazan yapımı tamamlanmış oluyor. Bunun içine minik çiçekler koyarak dekoratif süs olarak kullanabilir ya da oynaması için çocuğunuza verebilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm uygulamasını denemek isteyenler için aşağıda damacana kapağından kazan yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Pet şişe kapaklarını değerlendirebileceğiniz kolay bir geri dönüşüm çalışması incelemek isterseniz daha önce paylaştığımız pet şişe kapağı ile kitap ayracı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial