Damacana Kapağı ile İğnelik Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bu yazımızda sizlerle damacana kapağı ile iğnelik yapımı başlığı altında evde keyif alarak yapabileceğiniz bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Plastik kapaklar farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Bu tür örnek çalışmaları sizlerle sıkça paylaşıyoruz. Damacana kapakları da aynı şekilde değerlendirilmektedir. Bugün sizlerle damacana kapağı ve kullanılmayan çoraplarla iğnelik yapabileceğiniz bir çalışma paylaşıyoruz. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Damacana Kapağı ile İğnelik Yapımı

Evde damacana kapağından iğnelik yapmak oldukça kolaydır. Bunun için tek yapmanız gereken damacana kapağının kenarını yapıştırarak bunu bir sepet haline getirmek. Sonrasında bir çorabı ikiye keserek bunun ayak kısmını elyaf ya da pamuk ile doldurup bu parçayı kapağın içine yerleştirmek. Bu şekilde iğnelik yaptıktan sonra çorabın kalan parçasını damacana kapağına geçirerek kaplama yapabilirsiniz.

Damacana Kapağından İğnelik
Damacana Kapağından İğnelik

Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada dantel süsü olan bir çocuk çorabı kullanılmış. Siz de bu şekilde küçülen, teki kaybolan ya da yırtılan çorapları iğneliğe kaplama yapmak için kullanabilirsiniz. Uygulamanın yapımında düz bir çorap kullanacaksanız üzerine boncuk, pul ya da küçük parlak taşlar yapıştırarak süsleme yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane damacana kapağı
  • 1 tane çorap
  • Makas
  • Elyaf ya da pamuk
  • Silikon tabancası

Damacana Kapağı ile İğnelik Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak kısa sürede güzel bir iğnelik yapabilirsiniz.

  • İlk olarak damacana kapağının açık olan kısmını silikon tabancası yardımı ile yapıştırarak kapatın.
  • Daha sonra damacana kapağını çorabın üst tarafına geçirin ve biraz pay bırakarak geri kalan kısmını makas ile kesin.
  • Bu şekilde çorap ile kaplama yaptıktan sonra bunun alt kısmındaki açıklığı silikon tabancası yardımı ile yapıştırın.
  • Çorabın uç kısmını elyaf ile doldurun ve bunu yuvarlak bir hale getirerek damacana kapağının içine güzelce yerleştirin.

Tüm bu aşamalardan sonra damacana kapağı ile iğnelik yapımı tamamlanmış oluyor. İsterseniz damacananın sap kısmından iğneliği istediğiniz bir yere asarak da kullanabilirsiniz. Evde bu çalışmayı yapmak isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda damacana kapağından iğnelik yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Damacana kapağını farklı bir şekilde değerlendirmek isterseniz daha önce paylaştığımız damacana kapağı ile yapabileceğiniz dekoratif ürünler yazımıza göz atabilirsiniz.

Damacana Kapağı ile iğnelik Yapımı Resimli Anlatım
Damacana Kapağı ile iğnelik Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial