Sosyal medyada paylaş

Çoraptan oyuncak balık yapımı denemeye değer keyifli bir el işi çalışmasıdır. Ucuz olması ve kolay şekil alması nedeni ile çorap, el yapımı oyuncaklar için en ideal malzemelerden birisidir. Rengarenk çoraplar kullanılarak fil, tavşan, kedi, köpek gibi birçok oyuncak hayvan yapılabilir. Bugünkü konumuz olan oyuncak balık da çorap ile yapılan bu uygulamalardan birisidir.  Fazla ince detay bulunmadığı için isteyen herkes rahatlıkla yapabilir. Evde güzel bir çalışma uygulayarak çocuğunuzun çok hoşuna gidecek bir oyuncak yapmak istiyorsanız, çoraptan balık yapmanızı tavsiye ediyoruz. Uygulamayı denemek isteyenler için aşağıda gerekli malzemelerin listesini ve yapım aşamasını paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 2 tane çorap ( imkanınız varsa ikisi farklı renkte olabilir. )
  • Oyuncak göz ( bunun yerine düğme veya boncuk da kullanabilirsiniz. )
  • Elyaf ( pamuk ya da kumaş da olur )
  • Makas

Balık yapımı için kullanacağınız çoraplar lastikli ve fırfırlı olursa hem şekil vermek kolaylaşır hem de daha güzel bir görünüm elde edilir. Oyuncak yapımı için eski çorapları kullanabilirsiniz. Malzemeler hazırsa hemen işe başlayabilirsiniz. Uygulamayı yapacak olanlar için çoraptan oyuncak balık nasıl yapılır? sorusunun cevabını veriyoruz.

  • İlk olarak balığın gövdesini yapmak için kullanacağınız çorabın taban kısmını makas ile güzelce kesin.
  • Daha sonra elinizde kalan düz parçanın içini elyaf ile doldurun.
  • Diğer çorabın parmak kısmını kesin ve bu parçayı gövdeye dikin. Başı diğer çorap parçasının lastikli tarafına dikerek büzgülü olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Diğer çoraptan kestiğiniz parçaları büzgülü olarak dikerek balığın kuyruk ve yüzgeçlerini yapın.
  • Son olarak oyuncak göz yapıştırarak ya da düğme dikerek gözleri de yapın.

Bu aşamaların ardından elinizde resimdeki gibi sevimli bir balık olacak. Sizin kendi ellerinizle yaptığınız bu sevimli balık çocuğunuzun en sevdiği oyuncağı olacaktır. Küçük çocuklara yapacağınız balıkları havlu çoraplarla yaparsanız daha rahat oynayabilirler.

Bu şekilde rengarenk balıklar yaparak bunları çocuğunuzun odasında dekor amaçlı da kullanabilirsiniz. Balıklara bir ip geçirip, bunları olta şeklinde bir çubuğa takarak duvar süsü olarak da kullanabilirsiniz. Evde oyuncak yapımı ile ilgili deneyebileceğiniz en kolay çalışmayı bu yazımızda sizlerle paylaştık. Siz de çocuğunuzun sağlıklı oyuncaklarla oynamasını istiyorsanız bu eğlenceli çalışmayı yapabilirsiniz.

 corap-ile-balik coraptan-balik coraptan-balik-yapimi

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial