Çorap ile Dikişsiz Yapıştırıcısız Kaplama Yapımı

Çorap ile Dikişsiz Yapıştırıcısız Kaplama Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Çorap ile dikişsiz yapıştırıcısız kaplama yapımı yapacağınız geri dönüşüm uygulamalarında çok işinize yarayacak bir yöntemdir. Lastikli bir yapısı olan çorapları kullanarak birçok nesne kaplanabilir. Değerlendirmek istediğimiz cam, teneke ya da plastik nesneleri boyar ya da bunların üzerini farklı malzemelerle kaplarız. Kaplama yapmak için genelde kumaş, eva ve keçe gibi malzemeler kullanılmaktadır.

Çorap ile Dikişsiz Yapıştırıcısız Kaplama Yapımı

Evde çorap ile kaplama yapımı oldukça kolaydır. Cam, teneke ya da plastik nesnelerin üzerine kaplama yaparak bunlarla kalemlik, vazo ya da farklı dekoratif ürünler yapılabilir. Bu tür uygulamalarda genelde kağıt, kumaş, eva veya keçe kullanılmaktadır. Kaplama yapmak için kullanılacak olan malzeme uygun boyutta kesildikten sonra yapıştırılarak ya da dikilerek kaplama yapılmaktadır. Ölçü almak, kesmek, yapıştırmak, dikmek epey zaman almaktadır. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için çorap kullanabilirsiniz.

Çorap ile Kaplama Yapımı
Çorap ile Kaplama Yapımı

Çocuğunuzun küçülen çoraplarını kaplama yapımı için kullanabilirsiniz. Çocuk çorapları esnek bir yapıya sahip olduğu için minik bir çorap ile kavanoz kaplaması bile yapılabilmektedir. Bu çorapların renk ve desenleri de güzel olduğu için ortaya harika dekoratif ürünler çıkabilir. Daha önceden böyle bir geri dönüşüm uygulaması yapmayanlar için konuyu biraz daha açalım.

Çorap ile Hangi Nesneler Kaplanabilir?

Çorap ile sert bir yüzeye sahip olan tüm nesneleri kaplamak mümkündür. Cam kavanoz, soda şişesi, konserve kutusu, süt ya da meyve suyu kutusu, pet şişe, deterjan kutusu, cam ya da plastik bardak gibi birçok nesneyi çorap ile kaplayarak farklı bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Böyle bir uygulama yapmak için esnek çoraplar kullanmanız gerekiyor. Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi yarım bir pet şişe küçük bir çorap ile rahatlıkla kaplanabilir. Kaplama yapacağınız zaman çorabın boyutunu değil esnek olmasını dikkate almalısınız.

Şimdi çorap ile kaplama nasıl yapılır biraz da bundan bahsedelim. Bunun için cam, plastik, teneke ya da karton bir nesne ve 1 tane de çoraba ihtiyaç vardır. Kaplama yapacağınız nesneyi düz biz zemine tersi size bakacak şekilde koyun. Sonrasında çorabı ayağınıza giyer gibi bu nesneye parmak ucundan lastiğe doğru geçirin. Bu uygulamayı yaparken çorabın parmak ucu ve topuk kısımlarını nesneye düzgünce geçirmeye dikkat etmeniz gerekiyor. Siz sadece çorabı nesneye geçirin, esnek yapıdaki çorap nesnenin boyutuna ve şekline uygun olarak açılarak onu saracaktır.

Anlattığımız bu kolay yöntem sayesinde evde dikişsiz yapıştırıcısız kaplama yapımı mümkündür. Bu şekilde hiçbir masraf yapmadan birçok atık malzemeyi değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Kaplama yaparken çorapların uç kısmı alta geldiği için görünmeyeceği için uçları delinen çorapları da bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Plastik kapların üzerine kumaş ile kaplama yapmak için örnek bir çalışma incelemek isterseniz daha önce paylaştığımız ayran kabı ile çatal kaşıklık yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial