Çocuklar için Yapboz Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle çocuklar için yapboz yapımı başlığı altında evde iki ayrı malzeme ile yapboz yapabileceğiniz örnek çalışmalar paylaşıyoruz. Küçük çocuklar bitki ve hayvan şekillerinin olduğu yapbozları sevmektedir. Parçaları birleştirerek çiçek, kalp, yıldız, kedi, tavşan, balık gibi şekiller oluşturmak onların ilgisini çekmektedir. Küçük çocuğunuz varsa ona dışarıdan yapboz almak yerine evde kendinizde yapabilirsiniz. Bu konuda ihtiyacınız olan bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çocuklar için Yapboz Yapımı

Evde yapboz yapımı için kağıt, karton, hobi çubuğu ve eva gibi malzemeler kullanılabilir. Yapacağınız yapbozun boyutuna ve şeklinde göre malzemelerde farklılık gösterebilir. Tek şekilden oluşan basit bir yapboz yapmak isterseniz malzeme olarak karton ve eva kullanabilirsiniz. Evde boş karton kutu varsa bunun üzerine siyah kalem ile balık ya da başka bir şekil çizin. Daha sonra bunu makas ile keserek çıkarın. Kartondan dikdörtgen şeklinde bir parça kesip bununda etrafını siyah kalem ile çizin. Hazırladığınız karton balığı bu parçanın üzerine yerleştirerek resimde gördüğünüz gibi aynı balıktan çizin.

Mini Yapboz Yapımı Resimli Anlatım
Mini Yapboz Yapımı Resimli Anlatım

Bu şekilde yapbozun zeminini hazırladıktan sonra karton balığı makas ile dört parçaya kesin. Çocuğunuz bu parçaları zeminin üzerine uygun şekilde yerleştirerek yapbozu çözebilir. Farklı bir malzeme kullanmak isterseniz renkli eva ile küçük ve sevimli bir yapboz yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken tıpkı kartonda olduğu gibi evanın üzerine de istediğiniz bir şekli çizip makas ile bunu çıkarmak . Sonrasında bu şekli kağıdın üzerine yerleştirip resimde gördüğünüz şekilde yapbozun zeminini hazırlamak. Son olarak evayı makas ile keserek uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Eva ile Yapboz Yapımı Resimli Anlatım
Eva ile Yapboz Yapımı Resimli Anlatım

Bu yazımızda sizlerle evde çocuklar için yapboz hazırlayabileceğiniz kolay kendin yap çalışmaları paylaştık. Bu çalışmalardan istediğinizi evde rahatlıkla yapabilirsiniz. İsterseniz yapboz yapmak için eva yerine renkli fon kartonu da kullanabilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmalardan küçük boyutlu yapbozlar yapılmıştır. İsterseniz aynı yöntem ile daha büyük boyutta yapboz da tasarlayabilirsiniz. Farklı bir malzeme ile yapabileceğiniz yapboz modeli incelemek isterseniz, dondurma çubuklarından yapboz yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial