Çocuklar için Müzik Aleti Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Çocuklar için müzik aleti yapımı başlığı altında sizlerle evde kolay bir şekilde yapabileceğiniz örnek çalışmalar paylaşıyoruz. Karton, metal, cam ve plastik malzemeler geri dönüşüm uygulamalarında sıkça kullanılmaktadır. Bu tür çalışmalar sayesinde boş ayakkabı kutuları, biten tuvalet kağıtlarının ruloları, boş kavanoz ve teneke konserve kutuları değerlendirilmektedir. Sizlere ilham vermesi için geri dönüşüm kategorimizde bu tür çalışmalardan örneklere fırsat buldukça yer veriyoruz. Bugün de sizlerle evde çocuğunuz için müzik aleti yapabileceğiniz bazı örnek çalışmalar paylaşıyoruz.

Çocuklar için Müzik Aleti Yapımı

Çocuklar için Müzik Aleti Yapımı-1
Çocuklar için Müzik Aleti Yapımı-1

Çocuklar resim, boyama ve el işi çalışmaları ile uğraşmaktan hoşlanırlar. Bunların yanı sıra müziğe de ilgi duyarlar. Şarkı söylemek kadar müzik aletlerini de severler. Sizin çocuğunuz da müzik aletlerine ilgi duyuyorsa evde onunla birlikte davul, saz, zil ya da marakas gibi müzik aletlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Bahsedeceğimiz uygulamaların yapımında karton kutu, kavanoz kapağı ve plastik kaşık gibi artık malzemeler kullanılmaktadır. Çocuğunuzun ilgi alanına ve elinizdeki malzemelere göre bu kolay kendin yap çalışmalarından istediğinizi yapabilirsiniz.

Kartondan Oyuncak Davul Yapımı

Evde çocuğunuz için oyuncak davul yapmak isterseniz karton, istediğiniz renkte A4 kağıt, kalem, makas, yapıştırıcı, bir parça ip, 2 tane küçük boncuk, 1 tane dondurma çubuğu, bant ve davulu süslemek için siyah ve kırmızı kalem gerekmektedir.

İlk olarak yuvarlak bir nesneyi kartonun üzerine koyun ve kalem ile etrafından geçerek çizin. Bu şekilde kartona 2 tane yuvarlak çizdikten sonra bunları makas ile dikkatli bir şekilde kesin. İp parçasının iki ucuna da birer tane boncuk geçirerek çıkmamaları için düğüm yapın. Uçlarında boncuk bulunan bu ip parçasını kartonlardan birinin ortasına yapıştırın. Aynı kartonun alt tarafına hobi çubuğunu da yapıştırarak tutturun.Diğer yuvarlak karton parçasına yapıştırıcı sürerek ikisini üst üste getirerek yapışmalarını sağlayın. Renkli A4 kağıttan davulun üzerine uygun büyüklükte parça keserek bunu yapıştırıcı ile güzelce tutturun. Kenarlara bant yapıştırarak sağlamlaştırın.
Son olarak keçeli kalemleri kullanarak ağız ve göz yaparak uygulamayı tamamlayabilirsiniz. Bu uygulama hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önce paylaştığımız kartondan oyuncak davul yapımı videolu anlatıma göz atabilirsiniz.

Kartondan Oyuncak Davul Yapımı
Kartondan Oyuncak Davul Yapımı

Kavanoz Kapağından Saz Yapımı

Evde çocuğunuz için sevimli bir oyuncak saz yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemeler; 1 tane kavanoz kapağı, 1 tane hobi çubuğu, 4 tane ince lastik, kavanoz kapağına kaplama yapmak için keçe, eva ya da fon kartonu, yapıştırıcı, kalem, makas, desenli bant, sazın sapına yapıştırmak için düğme, boncuk veya yapışkanlı çıkartma ve desen çizmek isterseniz birkaç tane keçeli kalem.

İlk olarak kavanoz kapağının içine kaplama yapmanız gerekiyor. Kaplama için seçtiğiniz malzemenin üzerine kavanoz kapağını koyarak etrafında kalem ile geçerek çizin ve bunu makas ile kesin. Hazırladığınız kaplama malzemesini kavanoz kapağının iç kısmına yapışkan ile tutturun. Kaplama yapmak için düz bir kağıt kullandıysanız bu aşamada isterseniz üzerine desenler çizebilirsiniz. Daha sonra kavanoz kapağına ince lastikleri geçirin ve aralarında biraz boşluk kalacak şekilde elinizle düzeltin. Taktığınız lastiklerin kaymasını önlemek için kavanoz kapağının arkasını çevirin ve lastikleri bant ile yapıştırarak sabitleyin. Saz için hobi çubuğu ile yaptığınız sapı kapağın arka tarafına bant ile tutturun. İsterseniz sazın arka tarafını da içini kapladığınız malzeme ile kaplayabilirsiniz. Son olarak sazın sap kısmına düğme, boncuk veya çıkartma yapıştırın. Evde bu çalışmayı yaparken zorlanırsanız daha önce paylaştığımız kavanoz kapağından saz yapımı videolu anlatıma göz atabilirsiniz.

Kavanoz Kapağından Saz Yapımı
Kavanoz Kapağından Saz Yapımı

Kartondan Zil Yapımı

Zil de çocukların sevdiği müzik aletlerinden birisidir. Evde kolay bir şekilde karton zil yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemeler; kalın bir karton, istediğiniz renkte A4 kağıt, desenli bant, 2 tane plastik kapak, kalemi makas, kırmızı ve siyah keçeli kalem, 2 tane ince lastik ve yapıştırıcı.

İlk olarak kartonun üzerine orta büyüklükte bir daire çizin. Daha sonra 2 plastik kapağı üst üste koyarak aradaki boşluk için mesafeyi ayarlayıp kalem ile işaretleyin. Bunun bitimine yukarıdaki gibi bir daire daha çizin. Çizimi Yaptıktan sonra kartonu makas ile dikkatli bir şekilde kesin. Zilin iç tarafının kaplamasını yapmak için renkli A4 kağıt ile kartona çizdiğiniz dairelerin aynısından çizin ve bunları makas ile keserek çıkarın. Plastik kapaklar yardımı ile 2 tane de küçük daire çizin. Sonraki aşamada plastik kapakları desenli bant yardımı ile kartondaki dairelerin üzerine güzelce tutturun ve plastik kapaklara ince lastikleri geçirin. Bunların üzerine küçük daire şeklindeki kağıtları yapıştırın. Büyük kağıt daireleri de yapıştırıcı ile zilin arka tarafına tutturun. Son olarak zilin dış tarafına keçeli kalemler ile süsleme yaparak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Kartondan Zil Yapımı
Kartondan Zil Yapımı

Plastik Kaşıklarla Marakas Yapımı

Plastik kaşıklarla marakas yapımı çok kolay olduğu için bu uygulamayı evde hiç zorlanmadan yapabilirsiniz. Marakas yapmak için gerekli olan malzemeler; 2 tane plastik kaşık, 1 tane sürpriz yumurta kabı, biraz pirinç ya da boncuk, desenli bant ve makas.

İlk olarak sürpriz yumurta kabının kapağını açarak içine biraz pirinç koyun. Sürpriz yumurta kabının kapağını kapattıktan sonra plastik kaşıkları iç tarafları birbirine bakacak şekilde tutun. Bunların ortasına içi dolu olan kabı yerleştirin. Son olarak üstten, ortadan ve alt taraftan desenli bant yapıştırarak parçaları birbirine tutturun. Tüm bu aşamalardan sonra marakas yapımı tamamdır. Uygulamayı yaparken zorlandığınız bir yer olursa daha önce paylaştığımız plastik kaşıklardan marakas yapımı resimli anlatıma göz atabilirsiniz.

Plastik Kaşıklarla Marakas Yapımı
Plastik Kaşıklarla Marakas Yapımı

Bu yazımızda çocuklar için evde müzik aleti yapımı hakkında örnek çalışmalar paylaştık. Evde bu çalışmaları çocuğunuzla birlikte yaparak hem eğlenceli vakit geçirebilir hem de onun el becerisinin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial