Çocuklar için Mızıka Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Çocuklara müzik aletlerini tanıtmak ve el becerilerini geliştirmek için evde farklı müzik aletleri yapılmaktadır. Bu konuda size fikir vermek için yazımızda çocuklar için mızıka yapımı hakkında bilgi veriyoruz. Size anlatacağımız kolay yöntemi uygulayarak evde çocuğunuzla birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz. Önerimiz dikkatinizi çektiyse mızıka yapımı için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın yapılışını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çocuklar için Mızıka Yapımı

Çocuklar için evde mızıka yapımı için hobi çubuğu kullanılabilir. Bu ahşap çubukların arasına kağıt koyarak kısa sürede sevimli bir mızıka yapabilirsiniz. Elinizde dondurma çubuğu varsa uygulamanın yapımında bunu kullanarak değerlendirebilirsiniz. Ahşap çubukların arasına kağıt koyduktan sonra çubukların kaymaması için her iki ucu da lastik geçirmek gerekiyor. Arada boşluk kalması için de bir kürdandan küçük parçalar keserek bunları araya yerleştirebilirsiniz. Mızıkayı süslemek için kenarlarına renkli kalemler ile minik desenler yapabilirsiniz. Kendi yaptığı müzik aletini kullanmak çocuğunuzun çok hoşuna gidecektir.

Mızıka
Mızıka

Gerekli Malzemeler

  • 2 tane dondurma çubuğu
  • 2 tane ince lastik
  • Kağıt
  • Makas
  • 1 tane kürdan

Bunların dışında mızıkayı süslemek için renkli kalemler kullanabilirsiniz.

Dondurma Çubukları ile Mızıka Nasıl Yapılır?

Dondurma çubuğu ve diğer malzemeler hazır ise mızıka yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak kağıdı dondurma çubuğuna uygun boyutta kesmekle işe başlayabilirsiniz.
  • Daha sonra araya koyacağınız kürdan parçalarını hazırlayabilirsiniz. Bunun için kürdanı ahşap çubuğa göre ölçüp fazlalık kısmı makas ile kesebilirsiniz.
  • Bu şekilde 2 tane parça hazırlayın.
Mızıka Yapımı Resimli Anlatım
Mızıka Yapımı Resimli Anlatım
  • Parçaları birleştirmek için kağıdı dondurma çubuğunun üzerine yerleştirin ve diğer dondurma çubuğunu bunun üzerine koyup lastik ile birleştirin. Bu sırada kürdan parçalarında birini de araya yerleştirin.
  • Diğer tarafı da aynı şekilde birleştirin.

Tüm bu aşamalardan sonra dondurma çubukları ile mızıka yapımı tamamlanmış oluyor. İsterseniz kenarlara küçük bir çiçek, kalp veya yıldız yaparak süsleyebilirsiniz. Bu kolay kendin yap çalışmasını evde denemek isteyenler için yukarıda mızıka yapımı resimli anlatım paylaştık. İsterseniz aşağıdaki videolu anlatımı da izleyebilirsiniz. Evde çocuğunuz için kolay ipli davul yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız damacana kapağı ile ipli davul yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial