Çocuklar için Evde Oyuncak Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Çocuklar için evde oyuncak yapımı başlığı altında evde yapabileceğiniz bazı çalışmalardan örnekler paylaşıyoruz. Ev yapımı oyuncaklar çocuklar için daha güvenilir ve sağlıklı olduğu için bu tür tasarımlara talep oldukça fazladır. Tığ ya da şiş ile yapılan örgü oyuncak modellerinin yanı sıra farklı kumaş türleri ile yapılan oyuncaklarda bulunmaktadır. Bu yazımızda ise çorap ve havlu gibi malzemeler kullanarak evde yapabileceğiniz kolay çalışmalardan örnekler bulabilirsiniz.

Çocuklar için Evde Oyuncak Yapımı

Evde kolay oyuncak yapımı dediğimizde aklımıza gelen ilk tasarımlar arasında örgü ve kumaştan yapılan oyuncak modelleri ağırlıktadır. Herkes örgü örmeyi ya da dikiş dikmeyi bilemeyeceği için biz sizlerle daha kolay çalışmalardan örnekler paylaşmak istiyoruz. Size bahsedeceğimiz pratik kendin yap çalışmaları sayesinde elinizdeki birçok artık malzemeyi de değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan çocuğunuza oyuncak yapabileceğiniz örnek uygulamalara geçelim.

Çoraptan Kardan Adam Yapımı

Küçük çocuğunuz varsa ona severek oynayacağı sevimli bir kardan adam yapabilirsiniz. Bunun için beyaz bir çorap, küçük bir kumaş parçası, birkaç tane düğme, gözler için de küçük oynar göz veya boncuk gerekmektedir. Bunların yanı sıra makas, iğne ve iplik gibi malzemeler de gerekmektedir. Yapacağınız kardan adamı doldurmak için de biraz elyaf temin etmeniz gerekiyor. Malzemeleri temin ettikten sonra aşağıdaki resimli anlatımdan faydalanarak kısa sürede sevimli bir kardan adam yapabilirsiniz.

Çoraptan Kardan Adam Yapımı
Çoraptan Kardan Adam Yapımı

Çoraptan Fil Yapımı

Çocuğunuzun küçülen çoraplarını değerlendirmek isterseniz bununla oyuncak fil yapmayı düşünebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler; çorap, makas, elyaf, 5 tane ince lastik ve siyah keçeli kalem. İsterseniz gözleri keçeli kalem ile yapmak yerine oynar göz kullanabilir, boncuk ya da düğme gibi aksesuarlarla da gözleri yapabilirsiniz. Evde oyuncak çoraptan fil yapmak isterseniz aşağıda paylaştığımız resimli anlatımı inceleyebilirsiniz.

Çoraptan Fil Yapımı
Çoraptan Fil Yapımı

Çoraptan Yılan Yastık Yapımı

Evde çok sayıda çorap varsa ve bunları birbirine dikerek ekleyip içine elyaf doldurarak sevimli bir yılan yastık yapabilirsiniz. Bu kolay uygulama sayesinde çocuğunuz he oyuncak bir yılana hem de yumuşacık bir yastığa sahip olabilir. Uygulama hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, çoraptan yılan şeklinde dekoratif yastık yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Çoraptan Yılan Yastık Yapımı
Çoraptan Yılan Yastık Yapımı

Çoraptan At Yapımı

Çocuğunuz atları seviyorsa evde onun için oyuncak bir at yapmaya ne dersiniz? Eğer cevabınız evet ise; bir tane çorap, kulak ve gözler için keçe, makas, iğne, iplik, tığ, atın yelesini yapmak için yün ip, silikon yapıştırıcı ve oyuncağın içini doldurmak için de elyaf temin etmelisiniz. Malzemeleri hazırladıktan sonra çoraptan oyuncak at yapımı için çorabın hiçbir yerini kesmeden olduğu gibi kullanıyoruz. İlk olarak elyaf ile çorabın içini güzelce doldurun. Alttaki açık kısmı bir ip ile bağlayarak kapatın. Çorabın uç kısmı atın burnu olacak. Keçeden iki yuvarlak parça kesin ve bunları göz olarak burnun biraz yukarısına dikin. Keçeden iki tane kulak yapın. Bunları da çorabın topuk kısmının iki yanlarına dikerek sabitleyin. Yele olarak kullanacağınız ipi istediğiniz uzunlukta ve sayıda kesin. Bunları tığ yardımı ile çorabın içinden dışına doğru çekerek çıkarın. Bu şekilde atın yelesini yaptıktan sonra isterseniz alt tarafına bağladığınız ipi açarak, buraya küçük bir sopa yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuz atı bir kukla gibi de kullanabilir.

Çoraptan At Yapımı
Çoraptan At Yapımı

Eski Çoraptan Ahtapot Yapımı

Çocuğunuzun ya da kendi giymediğiniz çorapları kullanarak aşağıdaki gibi sevimli ahtapot oyuncaklar yapabilirsiniz. Bu uygulama için düz ya da desenli her türlü çorap kullanılabilir. Çorabın içine elyaf doldurulacağı için esnek bir yapıda olması yeterlidir. Çorabı makas yardımı ile istediğiniz boyutta kestikten sonra üst tarafını elyaf ile doldurun. Sonrasında buraya bir lastik geçirin. Alt kısmı makas ile şeritler halinde kesip iki tane de göz yapıp bunları yerlerine dikerek aşağıdaki gibi sevimli ahtapot oyuncaklardan yapabilirsiniz.

Eski Çoraptan Ahtapot Yapımı
Eski Çoraptan Ahtapot Yapımı

Havludan Oyuncak Ayı Yapımı

Kumaş kesmek, dikiş dikmek ya da yapıştırma yapmak gibi aşamalar olmadan sadece katlama yapıp lastiklerle tutturarak aşağıdaki gibi oyuncak bir ayı yapabilirsiniz. Bu konuda tek ihtiyacınız olan şey çocuğunuzun sevdiği renkte bir havlu, 3 tane ince lastik, ayının boynuna bağlamak için ince bir kurdele ve bir çift oynar göz. Bu malzemeleri temin ettikten sonra havluyu uygun tekniği kullanarak katlayıp, ince lastikler yardımı ile baş ve kulakları belirginleştirerek sevimli bir oyuncak ayı yapabilirsiniz. Bu çalışma hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, havludan oyuncak ayı yapımı videolu anlatıma göz atabilirsiniz.

Havludan Oyuncak Ayı Yapımı ( Dikişsiz
Havludan Oyuncak Ayı Yapımı ( Dikişsiz

Havludan Oyuncak Tavşan Yapımı

Havludan oyuncak ayı yerine sevimli bir tavşan yapmak isterseniz bunun için gerekli malzemelerin listesini ve uygulamanın videolu anlatımını bulabileceğiniz, havludan oyuncak tavşan yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Havludan Oyuncak Tavşan Yapımı Dikişsiz
Havludan Oyuncak Tavşan Yapımı Dikişsiz

Polar Kumaştan Ahtapot Yapımı

Çocuklar deniz canlılarını sevdiği için evde sevimli bir ahtapot yapmayı düşünebilirsiniz. Bu çalışmayı yapmak için gerekli olan malzemeler; istediğiniz renkte polar kumaş, makas, yuvarlak köpük top ya da elyaf, bir parça ipi ince kurdele parçaları,bir parça kumaş ( ahtapota bandana yapmak için ), siyah, beyaz ve gri keçe parçaları ahtapota göz yapmak için. İsterseniz bunun için oyuncak göz kullanabilirsiniz. Malzemeleri temin ettikten sonra polar kumaşı masanın üzerine güzelce yayın. Bunun tam ortasına yuvarlak köpüklü topu koyun ve bunun altından ip dolayarak sıkı bir şekilde bağlayın. Elyaf kullanacaksanız bunu elinizle yuvarladıktan sonra aynı şekilde elyafın içine yerleştirebilirsiniz. Sonraki aşamada poların alt tarafından makas ile istediğiniz kalınlıkta şeritler kesin. Bu şeritleri saç örgüsü şeklinde öreceğiniz için keserken sayılarını ona göre ayarlamalısınız. Kestiğiniz şeritleri üçerli gruplara ayırın ve bunları saç örgüsü şeklinde ördükten sonra uçlarına kurdele takın. Ahtapotun başına kumaştan bandana yaptıktan sonra gözleri de yaparak polar kumaştan ahtapot yapımını tamamlayabilirsiniz.

Polar Kumaştan Ahtapot Resimli Anlatım
Polar Kumaştan Ahtapot Resimli Anlatım

Bu yazımızda sizlerle çocuklar için evde kolay oyuncak yapımı hakkında fikir sahibi olabileceğiz bazı örnek çalışmalar paylaştık. Siz de verdiğimiz bu örneklerden ilham alarak elinizdeki malzemelere göre çocuğunuz için evde çok güzel oyuncaklar yapabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial