Çikolata Nasıl Eritilir?

Sosyal medyada paylaş

Çikolata nasıl eritilir? sorusunun cevabını öğrenmek evde pasta, kek ve tatlı yaparken kolay bir şekilde çikolata sosu yapmanıza yardımcı olacaktır. Dışarıdan hazır sos almak yerine evde kendi damak tadınıza uygun enfes çikolata sosu yapabilirsiniz. Çikolatanın lezzet ve kıvamını koruyabilmesi için yavaş bir şekilde eritilmesi lazımdır. Bitter, sütlü ve her çeşit çikolatayı eritirken aynı yöntem kullanılır. Bu yazımızda kolay bir şekilde evde çikolata eritmenin püf noktalarını sizlerle paylaşıyoruz.

Çikolata Eritme Yöntemleri

Çikolata eritmek için 2 farklı yöntem mevcuttur. Benmari usulü ve mikrodalga fırında eritme yöntemleri ile çikolatayı lezzetini ve diğer özelliklerini kaybetmeden eritebilirsiniz. Bu iki yöntemi aşağıda paylaşıyoruz, hangisi kolayınıza geliyorsa onu evde rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Çikolata Benmari Usulü Nasıl Eritilir?

Benmari usulü, çikolata eritmek için en sık kullanılan yöntemdir. Kaynayan su buharının ısısında çikolatayı yavaş yavaş eritmeye yarayan bu yöntem oldukça pratiktir. Bunun için ilk olarak çikolatayı kolay erimesi için bıçak ile küçük parçalar halinde doğrayın. Bunları cam bir kasenin içine koyun. Bir tencerede su kaynatın ve su iyice kaynadıktan sonra içinde çikolata bulunan kaseyi tencerenin içine yerleştirin. Orta ateşte küçük bir tahta kaşık ile karıştırarak çikolata tamamen eriyinceye kadar kaynatın. Sonrasında eritilmiş çikolatayı istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Çikolata benmari usulü nasıl eritilir? sorusunun cevabını verdikten sonra sıra diğer yöntemi açıklamaya geldi.

Çikolata Mikrodalga Fırında Nasıl Eritilir?

Çikolatayı mikrodalga fırında eritmek de oldukça kolay bir yöntemdir. İlk olarak çikolatayı küçük parçalara ayırın ve bunları mikrodalgaya uygun bir kasenin içine alın. Fırını orta dereceye ayarlayın. Her 20 saniyede bir fırını durdurup, tahta bir kaşık ile çikolatayı karıştırın. Çikolata sos kıvamına gelene kadar işlemi uygulayın. Tüm bu aşamaların ardından sosu hemen kullanabilirsiniz.

Çikolata eritmenin püf noktaları, kullanılan yönteme uygun bir şekilde hareket etmektir. Sizlere bahsettiğimiz her iki uygulamada da önemli olan çikolatanın yavaş yavaş erimesidir. Bu nedenle mikrodalga fırında ya da ocakta orta ısı kullanılmalı. Çikolata erirken başından ayrılmayıp sürekli karıştırılmalı ve kıvamı kontrol edilmeli. Çikolata eritirken ısıya dayanıklı ve sağlıklı kaplar kullanılmalı. Tüm bu ayrıntıların yanı sıra erittiğiniz çikolatayı hemen kullanmalısınız. Bekletmeniz halinde çikolata tekrar donacağı için aynı işlemi tekrarlamanız gerekebilir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial