Çiçekli Örgü Kitap Ayracı Yapımı

Çiçekli Örgü Kitap Ayracı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Çiçekli örgü kitap ayracı yapımı tığ işi örgü sevenlerin hoşuna gidecek kolay bir çalışma olduğu için sizlerle paylaşmak istedik. Son dönemlerde evde kendin yap çalışması yapmak isteyenlerin öncelikli tercihleri arasında kitap ayracı yapımı da bulunmaktadır. Karton, keçe ve eva gibi malzemelerle yapılan kitap ayraçlarının yanı sıra örgü kitap ayracı modelleri de sıkça tercih edilmektedir. Örgü kitap ayracı yapmak için tığ veya şiş kullanılabilir. Tığ işi örgü seviyorsanız bugün size bahsedeceğiniz çiçekli kitap ayracı yapımı ilginizi çekebilir. Evde kendinize ya da sevdiklerinize güzel bir kitap ayracı yapmak isterseniz konu hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Örgü Kitap Ayracı Yapımı

Evde örgü kitap ayracı yapmak oldukça kolaydır. Bunun için tek yapmanız gereken istediğiniz renkte bir ip ve buna uygun kalınlıkta bir tığ temin etmek. Buradan sonrasında çiçeği, sap ve püskülünü yaparak güzel bir kitap ayracı tasarlayabilirsiniz. Sizinle paylaşacağımız örnek çalışmada kitap ayracı kalın ip ile yapılmış. Siz isterseniz uygulamayı dantel ipi ile de yapabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan artan ipler varsa bunları da çiçekli kitap ayracı yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. İsterseniz çiçeği, sap ve püskülü farklı renklerde de yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyorız.

Çiçekli Kitap Ayracı Yapımı

İp ve tığ hazır ise ilk olarak sihirli halkayı yapmakla işe başlayın. Sonrasında 3 zincir çekin ve bu zincirlerde dahil olmak üzere halkanın içine 12 tane trabzan yapın. Bu şekilde ilk sırayı tamamladıktan sonra 3 zincir çekin ve ipi tığın başına bir defa doladıktan sonra yandaki trabzanın tepesine batın. Buraya 1 trabzan yapın ve tekrar 3 zincir çekerek yandaki trabzanın tepesine batıp sık iğne ile kapatın. Bu şekilde çiçeğin ilk yaprağı tamamlanmış oluyor. Diğer trabzanlara da aynı işlemi uygulayarak çiçeğin yapraklarını yapın.

Çiçekten sonra sıra bunun sapını yapmaya geldi. Farklı renkte bir ipe geçmeyecekseniz ipi hiç kesmeden devam edebilirsiniz. Sap için 80 ya da 140 tane zincir çekin. Sapı yaptıktan sonra son zincirden bir önceki zincire batın ve ilmeği uzatın. Aynı yuvanın içine 5 kere batıp sık iğne yaparak ilmeği uzatın. Bir makas ile ipi kestikten sonra uzattığınız ilmeklerin ucundan da dikkatli bir şekilde keserek püskülü yapın. Püsküle şekil vermek için bir fırça ile uçlarını tarayarak düzeltin.

Tüm bu aşamalardan sonra çiçekli örgü kitap ayracı yapımı tamamlanmış oluyor. İsterseniz kitap ayracının ucuna püskül yerine küçük bir ponpon ya da boncuk da takabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Evde kolay örgü kitap ayracı yapmak isterseniz aşağıda paylaştığımız çiçekli kitap ayracı resimli anlatım bu konuda işinize yarayabilir. Kitap ayracını ponponlu olarak yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, ponponlu kitap ayracı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Çiçekli Örgü Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım
Çiçekli Örgü Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial