Çiçekli Örgü Kitap Ayracı Yapımı Videolu Anlatım

Çiçekli Örgü Kitap Ayracı Yapımı Videolu Anlatım
Sosyal medyada paylaş

Çiçekli örgü kitap ayracı yapımı videolu anlatım sayesinde evde kolay bir şekilde kitap ayracı yapabilirsiniz. Örgü kitap ayraçları zarif ve şık görünümleri nedeni sıkça tercih edilmektedir. Hal böyle olunca biz de sizlerle evde örgü kitap ayracı yapabileceğiniz bir örgü çalışması paylaşmak istedik. Yazımızı hazırlarken tığ işi örgüye yeni başlayanları da düşünerek kolay bir kitap ayracı modeli tercih ettik. Kendiniz ya da sevdiklerinize hediye etmek için evde kitap ayracı yapmak isterseniz bu çalışmayı yapmayı deneyebilirsiniz.

Çiçekli Örgü Kitap Ayracı Yapımı Videolu Anlatım

Evde örgü kitap ayracı yapmak isteyenlerin öncelikli tercihleri arasında çiçek ve kalp gibi figürler bulunmaktadır. Kitap ayracının bir ucuna küçük bir çiçek diğer ucuna da püskül yapılarak çok güzel kitap ayraçları tasarlanmaktadır. Bu tarz bir çalışma yaparken kitap ayracının uzunluğuna kendiniz karar verebilirsiniz. Çiçek ve püskül arasına zincir çekildiği için bu yöntemi kullanarak kitap ayracı yapmak oldukça kolaydır. Tığ ile istediğiniz bir çiçek motifi yapıp bunu zincir ile uzattıktan sonra uç kısma küçük bir püskül yapabilir ya da başka bir aksesuar takabilirsiniz. Böyle bir uygulama yapmak isterseniz konu hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Çiçekli Kitap Ayracı Yapımı

Çiçekli kitap ayracı yapmak için istediğiniz renk ve kalınlıkta ip kullanabilirsiniz. Önemli olan ipin kalınlığına uygun bir tığ kullanmaktır. İsterseniz çiçeği, zinciri ve ucundaki püskülü farklı renklerde de yapabilirsiniz. Elinizde artık ipler varsa bunları çiçekli kitap ayracı yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. İp ve tığ hazır ise örgü kitap ayracı yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz.

 • İlk olarak sihirli halkayı yapmakla işe başlayın.
 • Sonrasında 3 zincir çekin ve bu zincirlerde dahil olmak üzere halkanın içine 12 tane trabzan yapın.
 • Bu şekilde ilk sırayı tamamladıktan sonra 3 zincir çekin ve ipi tığın başına bir defa doladıktan sonra yandaki trabzanın tepesine batın.
 • Buraya 1 trabzan yapın ve tekrar 3 zincir çekerek yandaki trabzanın tepesine batıp sık iğne ile kapatın.
 • Bu şekilde çiçeğin ilk yaprağı tamamlanmış oluyor. Diğer trabzanlara da aynı işlemi uygulayarak çiçeğin yapraklarını yapın.
 • Çiçekten sonra sıra bunun sapını yapmaya geldi. Farklı renkte bir ipe geçmeyecekseniz ipi hiç kesmeden devam edebilirsiniz.
 • Sap için 80 ya da 140 tane zincir çekin.
 • Sapı yaptıktan sonra son zincirden bir önceki zincire batın ve ilmeği uzatın.
 • Aynı yuvanın içine 5 kere batıp sık iğne yaparak ilmeği uzatın.
 • Bir makas ile ipi kestikten sonra uzattığınız ilmeklerin ucundan da dikkatli bir şekilde keserek püskülü yapın.
 • Püsküle şekil vermek için bir fırça ile uçlarını tarayarak düzeltin.

Tüm bu aşamalardan sonra çiçekli kitap ayracı yapımı tamamlanmış oluyor. Yeni kitap ayracını hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Uygulamanın resimli anlatımını incelemek isterseniz daha önceden paylaştığımız, çiçekli örgü kitap ayracı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Bu çalışmayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda çiçekli örgü kitap ayracı yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Bu güzel videoyu hazırlayan KadınHanem YouTube kanalına teşekkür ederiz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial