Çiçekli Kitap Ayracı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Çiçekli kitap ayracı yapımı kitap okumayı sevenlerin denemekten keyif alacakları bir kendin yap çalışmasıdır. Son dönemlerde karton ya da keçeden yapılan el yapımı kitap ayraçları çok popüler olduğu için biz de sizlerle böyle bir çalışma paylaşmak istedik. Bu pratik uygulama sayesinde birkaç dakika içinde çiçek şeklinde bir kitap ayracına sahip olmanız mümkün. Eskiden cetvel  şeklinde uzun tasarıma sahip kitap ayraçları kullanılırken artık daha küçük ayraçlar kullanılmaktadır. Siz de kendi tasarımınız olan bir kitap ayracı kullanmak isterseniz bu çok kolay kendin yap uygulamasını deneyebilirsiniz. Az malzeme ile güzel bir tasarım yapmak isterseniz gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Karton
  • İstediğiniz renkte fon kartonu
  • Kurşun kalem
  • Makas
  • Çiçek şablonu

Çiçekli Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Kartondan kitap ayracı yapmak için biz üzerinde çiçek deseni bulunan bir davetiye kullandık. Siz de elinizde desenini beğendiğiniz kartonlar varsa onları kitap ayracı yapmak için kullanabilirsiniz. Eğer elinizde çiçek şablonu yoksa bir kartona istediğiniz boyutta bir çiçek çizin. Bunun ortasını makas ile keserek kitap sayfasını geçirmek için boşluk oluşturun. Çiçek şablonunu yaptıktan sonra aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir.

  • Fon kartonunun üzerine şablonu düzgün bir şekilde yerleştirin ve kurşun kalem ile etrafından geçin.
  • Daha sonra makas ile keserek çıkarın.
  • Tüm bu aşamalardan sonra çiçek şeklindeki kitap ayracı kullanıma hazırdır. Bu güzel ayracı kitap sayfasına üstten geçirerek kullanabilirsiniz.

Bu pratik uygulama sayesinde istediğiniz renkte çok güzel bir kitap ayracı yapmanız mümkün. Aynı uygulamayı keçe ile de yapabilirsiniz. İsterseniz çiçek yerine yıldız ya da kalp şeklinde kitap ayracı da yapabilirsiniz. Ayracı düz bir fon kartonundan yaparsanız bunun üzerine keçeli kalem ile yazı yazabilir ya da istediğiniz şekilde desenler çıkarabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Bu güzel kitap ayracından sevdiklerinize hediye olarak da yapabilirsiniz. Bu uygulamayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda, çiçekli kitap ayracı yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz.

Çiçekli Kitap Ayracı Yapımı-1
Çiçekli Kitap Ayracı Yapımı-1
Çiçekli Kitap Ayracı Yapımı-2
Çiçekli Kitap Ayracı Yapımı-2
Çiçekli Kitap Ayracı Yapımı
Çiçekli Kitap Ayracı Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial